ČR si v žebříčku zemí vnímajících korupci polepšila o čtyři příčky na 38. místo
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česká republika se na celosvětovém žebříčku vnímané korupce loni posunula o čtyři pozice nahoru a skončila na 38. místě. První místo v přehledu mezinárodní organizace Transparency International (TI) obsadilo Dánsko, následované Novým Zélandem. Na posledních pozicích jsou ze 180 sledovaných zemí Somálsko a Sýrie. Výrazně loni ztratily Spojené státy, které klesly ze 16. na 22. místo. Slovensko skončilo 57.
Česko v posledních letech na tradičním žebříčku, který státy hodnotí na škále 0 (obrovská vnímaná korupce) až 100 (žádná vnímaná korupce), kolísá. Za rok 2015 bylo 37., a pak se výrazně propadlo na 47. místo, aby si za rok 2017 polepšilo na 42. pozici. Za loňský rok ČR dostala 59 bodů, a zařadila se tak na stejnou pozici jako Kypr a Litva.
Šéf české pobočky TI David Ondráčka má za to, že boj s korupcí v Česku spíše stagnuje. „Naši politici sní o tom, že doženeme světovou špičku ekonomicky, sociálně a konkurenceschopností. Ale jsou zoufale nedůslední v omezování korupce, otevřenosti, kvalitě veřejného sektoru,“ uvedl.
V rámci Evropské unie, jejíž členské země mají průměr 65 bodů, zůstává Česká republika stále podprůměrná. Ze zemí visegrádské čtyřky si vede podobně jako Polsko, které skončilo 36., a lépe než Slovensko s Maďarskem, které je 64. Z unijních zemí nejméně bodů (42) získalo Bulharsko, které tak skončilo na 77. příčce.
Nejlépe hodnocené Dánsko získalo od neziskové organizace 88 bodů, Nový Zéland 87. V první desítce jsou také Finsko, Singapur, Švédsko, Švýcarsko, Norsko, Nizozemsko, Kanada a Lucembursko. Na sdíleném 11. místě žebříčku, který je sestavován na základě průzkumů mezi experty, skončily Německo a Británie s 80 body.
Například Ukrajina skončila na 120. místě, o které se dělí se třemi africkými státy: Libérií, Malawi a Mali. Ještě méně bodů než Ukrajina dostalo Rusko (28), které se umístilo na 138. příčce stejně jako Guinea, Írán, Libanon, Mexiko a Papua-Nová Guinea. Čína obsadila spolu se Srbskem 87. příčku, a předstihla tak například Vietnam, který je spolu s Moldavskem a Pákistánem 117.
Průměr všech hodnocených států činí 43 bodů. K zemím, které nejvíce ztratily, patří Spojené státy. Přišly o čtyři body, když jich získaly 71. Více jich ztratily už jen Ázerbájdžán (šest) a Burundi (pět). Největší zisk si připsaly Omán (osm bodů) a Gambie (sedm).
Na konci žebříčku jsou podobně jako předloni Somálsko (deset bodů), Sýrie a Jižní Súdán (po 13 bodech).