Zešíleli psychiatři? Trump je duševně nemocný, tvrdí v prohlášení
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Do boje proti prezidentovi Donaldu Trumpovi, kterého část americké veřejnosti odmítá přijmout, se nevybíravě zapojili i renomovaní američtí psychiatři. Skupina 35 amerických lékařů ve svém dopise pro deník The New York Times tvrdí, že Trump je vzhledem ke svým výrokům duševně nemocný a není schopen zastávat post prezidenta USA, píše server Scientific American.
Soubor 35 psychiatrů, psychologů a sociálních pracovníků si stojí za tím, že Trumpovy prudké slovní útoky na adresu odborníků i novinářů z něj dělají osobu neschopnou vykonávat úřad prezidenta USA. Svůj posudek zveřejnili i s vědomím, že tím poruší obecně přijímanou lékařskou etiku, která jim nedovoluje posuzovat mentální zdraví veřejně známých osob, pakliže nejsou jejich pacienty.
„Výroky a činnosti Donalda Trumpa demonstrují neschopnost tolerovat jiné názory než jeho vlastní, což často vede k zuřivým reakcím. Jeho slova a chování naznačují neschopnost empatie. Jedinci s těmito vlastnostmi překrucují realitu k vlastnímu psychologickému obrazu, útočí na fakta i ty, kteří si za nimi stojí (vědci, novináři),“ píšou odborníci ve svém dopise, zveřejněném na stránkách bývalého harvardského psychologa Lance Dodese.
„V roli mocného lídra se budou tyto útoky nejspíše stupňovat. Věříme, že emocionální nestabilita, která vyzařuje z Trumpových výroků a jednání, z něj dělá osobu neschopnou bezpečně fungovat jako prezident,“ uzavírají lékaři svůj dopis. Podle nich je povinnost upozornit na mentální zdraví Trumpa důležitější než lékařská etika.
Jejich dopis tím ale vyvolal smíšené reakce v americké zdravotnické sféře. Spoustě lékařů se nelíbí, že podepsaní spolupracovníci porušili právě tzv. Goldwaterovo pravidlo, které říká, že je krajně neetické a neprofesionální poskytovat odbornou diagnózu veřejně známé osoby, která není pacientem daného odborníka a ani k tomu nedala výslovný souhlas.
‚Manifestace mentální zaostalosti‘
Podobného názoru je i Allen Frances, bývalý univerzitní psychiatr. „Špatné chování a mentální zaostalost není jedno a to samé. Trump nemá problémy s psychikou, nicméně je na místě adekvátně odsoudit jeho ignorantství, nekompetentnost, impulsivnost a hlad po moci v křesle amerického prezidenta,“ dodává Frances ve svém vlastním dopise pro deník The New York Times.
Není to první snaha lékařů dokázat, že má Donald Trump psychické problémy. Minulý měsíc odstartoval americký psychiatr John Gartner petici, v níž žádal odvolání 45. amerického prezidenta. Na petičním portálu Change.org získal již necelých 25 000 podpisů. „My, níže podepsaní, si stojíme za naším profesionálním úsudkem, že je chování Donalda Trumpa manifestací jeho mentální zaostalosti, a žádáme vás o jeho odvolání z postu amerického prezidenta na základě 25. dodatku článku 3 Ústavy Spojených států amerických,“ píše autor petice na stránkách.
Hnízdil: Zeman je těžce postižený
I český prezident Miloš Zeman se dočkal nelichotivé diagnózy. Alternativní lékař Jan Hnízdil se v září roku 2015 vyjádřil na jeho konto, ačkoliv nejdříve předeslal, že své pacienty zásadně nediagnostikuje na dálku.
,,Pokud by byl mým pacientem, tak bych pro něj měl opravdu porozumění, pochopení a soucit. Protože ten člověk je těžce postižený, těžce zdevastovaný svým sebezničujícím životním stylem. Životospráva, alkohol, jídelníček, ale i chování. Skutečně generuje obrovskou negaci. Je nesmírně nebezpečný pro zdraví občanů,“ nechal se slyšet Hnízdil.
Podle něj dává prezident svým chováním občanům svolení pro to, aby „chlastali, byli sprostí, lhali, byli bezcitní, bezohlední, protože on, z boží vůle prezident, jim k tomu dávám souhlas a příklad“. ,,A on je skutečně vzorem sobě podobných,“ uzavřel své hodnocení Zemana lékař. Hnízdil je známý svými razantními výroky na adresu politiků a diagnostikováním politické scény. Politici podle něj generují negativní emoce, zlobu, nenávist a agresi, jako epidemii, z čehož pak lidé onemocní.
,,Citlivým lidem se dělá z vystoupení některých čelních politiků fyzicky nevolno. Únava, závratě, bolesti žaludku – stůněme z toho. Chování našich politiků souvisí s našimi nemocemi,“ upozorňuje Hnízdil. Ze své pozice lékaře Hnízdil cítil povinnost poukázat na tento fakt a identifikovat ho. Sám se přitom od této negace podle svých slov odpoutal.