SPL Holdingu loni klesly tržby za čerpadla pro jaderné elektrárny

SPL Holdingu loni klesly tržby za čerpadla pro jaderné elektrárny

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Padesátiprocentní pokles tržeb za dodávky čerpadel pro jadernou energetiku loni zaznamenala společnost SPL Holding, která stojí v čele čerpadlářského holdingu Sigma Group. Hlavní část tržeb ze zakázek pro jadernou energetiku skupina Sigma získala v Rusku a zemích SNS, kde dlouhodobě spolupracuje s ruskou státní společností Rosatom.

Zatímco v roce 2014 SPL Holding za dodávky pro jadernou energetiku v ČR a zahraničí podle výročních zpráv utržil 101 milionů korun, tak loni jen 48 milionů korun. „V oblasti jaderné energetiky skupina čelila dalším posunům v naplňování harmonogramu prací na dostavbě a spouštění slovenské jaderné elektrárny Mochovce, což mělo citelný dopad na objem předpokládaných tržeb a zisku,“ sdělilo ČTK vedení SPL Holdingu.

Dukovany. Ilustrační foto - Wikimedia Commons/Jiří Sedláček

Sigma Group loni dodala například čerpadla pro běloruskou Ostroveckou elektrárnu, kde Rosatom staví dva bloky s reaktory VVER-1200. Navázala tak na kontrakt pro Rosatom z roku 2014, kdy dodala čerpadla v hodnotě 68 milionů korun do tří ruských elektráren.

Podle Jaroslava Antla z dceřiné firmy Sigma DZI jsou tržby v tuzemsku limitovány tím, že v klasické i jaderné energetice nejsou zahajovány velké investice. ČEZ v roce 2014 zrušil tendr na dostavbu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín a až nyní se připravuje stavba nového jaderného zdroje. Antl upozornil, že Sigma Group kvůli odložení miliardových investic může mít problém udržet si nákladný tým expertů na jadernou energetiku.

Sigma Group dlouhodobě spolupracuje s ruským Rosatomem. Objem dodávek českých firem pro Rosatom roste. Tuzemské podniky mu loni dodaly zařízení za 629 milionů rublů (239 mil.Kč), zatímco v roce 2014 za 565 milionů rublů (215 mil.Kč). „Počet českých firem, které s námi spolupracují, se zvyšuje a je jich několik desítek. Сelkové dodávky z ČR za posledních pět let pro Rosatom byly přibližně 400 milionů dolarů, tedy téměř deset miliard Kč,“ řekl ČTK jednatel Rosatom Central Europe Zdeněk Šíma.

Tuzemské firmy jsou podle něj nejlépe připravené na dodávky pro ruský typ jaderných reaktorů VVER, kterými jsou vybaveny všechny elektrárny v ČR a na Slovensku, včetně elektráren Temelín a Dukovany. „Pro jiné zákazníky v oboru jaderné energetiky totiž v minulosti až na výjimky čeští výrobci nedodávali,“ podotkl Šíma.

Rosatom je podle Šímy nejúspěšnější společností ve výstavbě nových jaderných zdrojů v zahraničí a jeho zakázková náplň zahrnuje 36 jaderných bloků. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesáhlo koncem roku 2015 hodnotu 110 miliard dolarů. „České firmy mají velké šance na získání zakázek například na projektech ve Finsku, Maďarsku, Turecku či Egyptě. Staví se i v Číně a Indii, kde je ale prostor pro české firmy menší vzhledem k vysoké míře lokalizace a financování projektů z místních zdrojů“ dodal.

Holdingu Sigma Group loni klesly konsolidované tržby meziročně o deset procent z 1,379 miliardy Kč v roce 2014 na 1,237 miliardy Kč. Skupina měla provozní hospodářský zisk 56,4 milionu Kč,

,

13. listopadu 2016