Kandiduje do Sněmovny

Komunista volá po trestu smrti. Jeho syna před lety ve Žďáru zavraždili

Kandiduje do Sněmovny
Komunista volá po trestu smrti. Jeho syna před lety ve Žďáru zavraždili

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Kamil Vejvoda přišel v roce 2014 o syna Petra, který bránil svou spolužačku před psychicky narušenou ženu. Při útoku ve škole ve Žďáru nad Sázavou poté přišel o život, když ho žena bodla do hrudi. Jeho otec, který je členem KSČM a zastupitelem na Vysočině, nyní kandiduje do Poslanecké sněmovny a rád by rozvířil debatu o trestu smrti, píše server Novinky.cz.

Přestože nemá zcela jednotnou podporu svých spolustraníků, rád by debatu o trestu smrti vrátil na půdu Sněmovny. „Samozřejmě nemám v úmyslu propagovat elektrické křeslo pro všechny případy vražd a hned, to určitě ne. Muselo by jít o úmyslné činy, ne třeba o nehody či nedbalost, a to v případech, kdy oběťmi jsou děti anebo se jedná o více obětí či opakované vraždy,“ řekl Vejvoda pro Novinky.cz, podle něj doživotní vězení nic neřeší.

Sám přišel před třemi lety o syna v nechvalně známém případu ze Žďáru nad Sázavou. Útok psychicky nemocné ženy vzbudil velkou mediální pozornost a zesnulý Petr dostal in memoriam několik ocenění, včetně Ceny Michala Velíška a medaili Za hrdinství, kterou z rukou prezidenta Miloše Zemana převzal jeho otec. 

Vražda se stala v říjnu 2014, když do školy vnikla tehdy šestadvacetiletá Barbora Orlová, který trpí schizofrenií. S vojenským nožem zaútočila na jednu studentku v šatnách a když spolužačce šestnáctiletý Petr Vejvoda přispěchal na pomoc, bodla ho do hrudníku. Orlová pak zaútočila na jinou dívku, kterou bodla do břicha. Ještě než byla Orlová zneškodněna, poranila i policejního vyjednavače. Vejvoda svým zraněním následně podlehl.

Vzpomínka na Petra Vejvodu. - Reprofoto: Česká televize

Orlová vyjádřila lítost nad tím, co se stalo. Soud ji nakonec neposlal do vězení, ale do zabezpečovací detence. Podle znalců byla totiž Orlová v době činu nepříčetná, trpí paranoidní schizofrenií. Proto se upustilo od trestního stíhání, což rodiče zemřelého kritizovali. 

Kamil Vejvoda. - Reprofoto: Česká televize

 

, ly