Otočný mrakodrap je málo

V Dubaji zavádějí létající taxíky bez pilota

Otočný mrakodrap je málo
V Dubaji zavádějí létající taxíky bez pilota

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obyvatelé Dubaje se už v červenci dočkají nových taxi služeb. Cestující budou přepravováni vzduchem bez jakéhokoliv řidiče. Vozidlo bude schopné bez problémů unést 100 kg, píše server CNN. Dubaj zároveň nedávno oznámila plánovanou stavbu otočného mrakodrapu, těmito projekty se chce stát „nejchytřejším městem na světě“. 

Vozidla budou dostatečně malá, aby se vešla na klasická parkovací místa a aby sloužila jako jednosedadlové dopravní prostředky. O výrobu se postarala čínská firma Ehang. Elektricky poháněné vozy, pojmenováné podle výrobní firmy Ehang 184, už byly k vidění nedaleko letiště, když se vznášely nad písečnými dunami během zkušebních letů. 

„184 představuje schůdné řešení mnoha problémů dopravy a to energicky efektivním způsobem,“ řekl zakladatel firmy Ehang Huazhi Hu v roce 2016 v Las Vegas, když bylo vozidlo na tradičním lednovém veletrhu CES představeno. „Evokuje to budoucnost, o které jsme vždy snili, a je uzpůsoben tak, aby změnil samotnou podstatu cestování,“ dodal. 

Přesné detaily projektu ještě nebyly odtajněny. Dubajský úřad silnic a dopravy uvádí, že futuristický vůz bude součástí projektů autopilotních vozidel a do roku 2030 se tímto způsobem bude přepravovat čtvrtina obyvatel Dubaje. „Tento projekt podporuje směřování dubajské vlády stát se nejchytřejším městem na světě,“ uvedla společnost. Zároveň dodává, že se jedná o snadno použitelné inovace, které budou schopny přepravit až 100 kilogramů, což stačí na průměrnou lidskou postavu i s cestovní taškou. 

V Dubaji současně připravují stavbu výškové budovy, která se bude proměňovat před očima díky otočným prvkům. Dynamický mrakodrap, který navíc bude energeticky soběstačný, navrhl architekt italského a izraelského původu David Fisher.

O dynamické výškové budově se v Dubaji začalo poprvé hovořit v roce 2008, avšak projekt byl odložen. Ani teď, kdy se objevily konstrukční detaily, ještě nebylo oznámeno, kdy stavba začne ani kde bude stát.

Světovou novinku bude také to, že půjde o první prefabrikovaný mrakodrap, protože jednotlivé byty budou vyrobeny mimo stavbu a na centrální věž budou zavěšeny už hotové. Získat byt v této stavbě bude ale drahé. Předběžně se počítá, že může stát kolem 30 milionů dolarů (763 milionů korun).

, nel

19. března 2017