Stíháte jen černé. Od ICC v Haagu se odvrací třetí země Afriky

Stíháte jen černé. Od ICC v Haagu se odvrací třetí země Afriky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Gambie se rozhodla vypovědět své členství v Mezinárodním trestním soudu (ICC) jako třetí africká země po Burundi a Jihoafrické republice. Vláda malé země na západě černého kontinentu to v úterním sdělení zdůvodnila tím, že soud se ve svém stíhání zaměřuje takřka výlučně na Afričany.

„Vláda Islámské republiky Gambie tímto dává všem na vědomí, že stahuje své členství v Mezinárodním trestním soudu,“ uvedl ve státní televizi ministr informací Sheriff Bojang.

Gambie se už v roce 2013 rozhodla vystoupit z britského Společenství. Vládní úředníci to odůvodnili neshodami, které v zemi vyvolaly londýnské návrhy na zřízení komise pro lidská práva, mediální politiku a boj s korupcí. Gambie, kde od roku 1994 vládne prezident Yahya Jammeh, má s respektováním lidských práv dlouhodobé problémy.

Vláda JAR minulý týden oznámila, že zákon o odstoupení z ICC hodlá brzy předložit parlamentu. Záměr vystoupit z ICC oznámila JAR loni poté, co Pretorie sklidila kritiku za to, že nezadržela súdánského prezidenta Umara Bašíra, když byl v zemi krátce na návštěvě. Jihoafrický nejvyšší odvolací soud tehdy uvedl, že vláda Jacoba Zumy porušila závazky vůči ICC, a jednala tak protizákonně. Bašíra ICC stíhá kvůli podezření ze spáchání genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů.

Vystoupení z ICC nedávno oznámil i středoafrický stát Burundi. Soud vyšetřuje politicky motivované násilí na jeho území.

ICC je první stálý nezávislý mezinárodní trestní tribunál. Sídlí v nizozemském Haagu a jeho úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů na celém světě. Může vydávat mezinárodní zatykače a předvolávat účastníky řízení. Pravomoc ICC ale neuznává řada států, mimo jiné Rusko, Spojené státy, Čína nebo Izrael.

26. října 2016