Důležitá podpora

Republikánský exministr zahraničí Powell bude volit Hillary

Důležitá podpora
Republikánský exministr zahraničí Powell bude volit Hillary

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Bývalý americký ministr zahraničních věcí Colin Powell bude v nadcházejících prezidentských volbách volit demokratku Hillary Clintonovou. Powell se tak stává dalším v řadě republikánů, kteří se rozhodli nepodpořit prezidentského kandidáta své strany Donalda Trumpa.

Powell se k Trumpovi vyjádřil během schůze obchodní asociace v New Yorku. „Téměř každý den urážel Ameriku všemi možnými způsoby. Urazil hispánce, Afroameričany i ženy. Podařilo se mu popudit i vlastní stranu. Postupně naštval spoustu našich spojenců. Urazil válečné veterány,“ řekl Powell na adresu kontroverzního republikánského kandidáta.

Naopak Clintonová by podle Powellova názoru byla vhodnou prezidentkou. „Je chytrá, schopná a byla dobrou ministryní zahraničních věcí,“ řekl Powell. Zdůraznil přitom, že Clintonová má zkušenosti nutné k vykonávání nejvyšší funkce.

Generál Powell, který byl ve funkci ministra zahraničí v letech 2001 až 2005 za vlády prezidenta George Bushe mladšího, je v USA populární a jeho názory mají poměrně velkou váhu, poznamenala agentura Reuters. V letech 1987 až 1989 působil i jako náčelník sboru náčelníků štábů americké armády a v letech 1987 až 1989 byl bezpečnostním poradcem prezidenta Ronalda Reagana. V prezidentských volbách v roce 2008 a 2012 podpořil současného prezidenta Baracka Obamu.

Světová média Powellovi věnovala zvýšenou pozornost už v září, kdy se na serveru DCLeaks objevil soubor jeho soukromých emailů. Powell v nich označil Trumpa za „národní ostudu“ a Clintonovou za „hamižnou“ a „přehnaně ambiciózní“. Za DCLeaks jsou údajně hackeři napojení na ruské tajné služby.

Generálovi také vadilo, že ho Clintonová vtáhla do svého skandálu kolem elektronické pošty rozesílané ze soukromého serveru. Bývalá první dáma ale nedávno na svou obhajobu prohlásila, že používat soukromý server jí poradil právě Powell.

,