Politická krize

Lidé vtrhli do parlamentu a zbili poslance. Skopje ve varu

Politická krize
Lidé vtrhli do parlamentu a zbili poslance. Skopje ve varu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Více než sto lidí bylo zraněno při čtvrtečních večerních střetech před makedonským parlamentem a uvnitř budovy, do níž vtrhli rozlícení stoupenci expremiéra Nikoly Gruevského. Mezi zraněnými je 22 policistů a tři politici, včetně šéfa opozice Zorana Zaeva, informovala agentura MIA s odvoláním na policejní a lékařské zdroje.

Podle médií byla důvodem vpádu davu do budovy Národního shromáždění zpráva, že předsedou sněmovny byl zvolen albánský poslanec Talat Xhaferi, s jehož stranou Zaev dohodl koalici a hodlá vytvořit novou vládu. Policie nejprve dostala Gruevského příznivce z parlamentu a poté pomocí paralyzujících granátů uvolnila i prostranství před budovou, z níž až pozdě večer mohli odejít politici.

Zaev a několik členů jeho Sociálnědemokratického svazu (SDSM) poté před sídlem své strany promluvili ke svým příznivcům. V prohlášení odsoudili Gruevského konzervativní stranu VMRO-DPMNE za to, že se mezi Makedonce snaží zasít nenávist a rozdělit společnost.

Po střetech v parlamentu zůstaly desítky zraněných - FOTO: Reuters

MIA napsala, že do tří skopských nemocnic bylo ještě před čtvrteční půlnocí rozvezeno k ošetření 95 lidí, včetně 22 policistů a tří poslanců. Kromě toho byla sedmi osobám poskytnuta lékařská pomoc i v armádních kasárnách.

Třemi zraněnými poslanci jsou podle médií vedle vůdce SDSM Zaeva také místopředseda SDSM Damjan Mančevski a zástupce menší strany Aliance pro Albánce Zijadin Sela. Fotografie krví zalitého Sely ležícího na zemi, které se objevily na internetu, vyvolaly rozvášněné reakce albánských uživatelů webu. Někteří dokonce hrozili občanskou válkou, pokud Sela zemře. Jak vážná jsou ale jeho zranění, zatím není jasné.

Stoupenci VMRO-DPMNE již řadu týdnů pořádají před parlamentem protestní shromáždění proti formující se koaliční vládě sociálních demokratů se stranami makedonských Albánců, kteří tvoří zhruba čtvrtinu obyvatelstva země. Podle některých odhadů se ve čtvrtek před sídlem zákonodárného sboru sešlo až na 50 000 lidí, většinou příznivců Gruevského.

Kritické reakce na vyhrocenou situaci v Makedonii se ozvaly ze sousedního Řecka i Albánie. Vážné znepokojení a výzvy k řešení krize dialogem zazněly z Bruselu, mimo jiné od šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové. Srbský premiér Aleksandar Vučić na dnešní odpoledne svolal schůzi bezpečnostní rady.

Makedonský prezident Ďorge Ivanov se dnes hodlá kvůli násilnostem sejít se šéfy politických stran. Není zatím jasné, jak na jeho pozvání zareaguje především Zaevův SDSM.

Makedonský parlament je zablokovaný od prosincových předčasných voleb. VMRO-DPMNE, která do voleb vládla, totiž doposud znemožňovala ustavení nového zákonodárného sboru. Strana sice volby vyhrála, ale jen těsně a potřebovala získat koaličního partnera mezi stranami albánské menšiny. To se jí ale kvůli jejich podmínkám nepodařilo, na rozdíl od SDSM, který slíbil vyjít požadavkům Albánců vstříc.

Gruevski kvůli tomu rozpoutal kampaň, v níž nařkl Zaeva ze zrady země. Obvinil ho, že splněním podmínek Albánců umožní zcela změnit ústavní pořádek, což nakonec povede k rozpadu a zániku státu. Prezident Ivanov, který vyšel rovněž z řad VMRO-DPMNE, kvůli tomu doposud odmítá Zaevovi svěřit mandát k sestavení nové vlády, a to přes silný tlak USA a EU.

Poslanci za VMRO-DPMNE už řadu týdnů blokují jednací sál 120členné sněmovny, aby zabránili zvolení jejího nového předsedy. SDSM a albánské strany proto ve čtvrtek uspořádali schůzi s volbou předsedy v jiných prostorách budovy zákonodárného sboru. Zaev pak po hlasování oznámil, že 67 hlasy byl zvolen Xhaferi, který se stal vůbec prvním albánským šéfem parlamentu od vyhlášení nezávislosti Makedonie v roce 1991.

,

28. dubna 2017