Jsou Svobodní jednotní?

Czexit nebo boj proti byrokracii? Svobodní se hádají o svou podstatu

Jsou Svobodní jednotní?
Czexit nebo boj proti byrokracii? Svobodní se hádají o svou podstatu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Šéf strany Svobodných Petr Mach oznámil, že pokud v lednových volbách na předsedu strany obhájí křeslo lídra, tak rezignuje na post poslance v Evropském Parlamentu (EP). Rezignaci na šéfa strany kvůli stranickým sporům oznámil 10. prosince a chtěl tak docílit právě vypsání nových stranických voleb. Odstoupení z funkce europoslance mu podle jeho slov poskytne prostor věnovat se horké předvolební kampani.

„Říkal jsem to už při zvolení do Evropského parlamentu, že mým hlavním cílem je Poslanecká sněmovna, a tak pokud budu zvolen předsedou pro sněmovní volby, tak mám v úmyslu tento krok udělat,“ potvrdil pro Echo24.cz informace, které se objevily na stranickém fóru. Domácí politiku a zisk minimálních 5 % pro vstup do Poslanecké sněmovny nyní považuje za prioritu.

Svobodní po neúspěchu v krajských volbách vedou spor především o tom, co se má stát ústřední myšlenkou pro říjnové volby parlamentní. „Strana se dostala do vnitřního sporu o charakter, směřování a ústřední téma komunikace pro volby do Poslanecké sněmovny,“ zdůvodnil Mach své rozhodnutí odchodu z čela strany. Spor se podle něj vede především o to, zda má být tzv. czexit hlavním předvolebním tématem.

„Pro některé členy se myšlenka na kampaň á la referendum o czexitu stala jakýmsi „deus ex machina“ – spásnou myšlenkou, která by zajistila vstup do sněmovny,“ napsal ve fóru Mach a pro Echo24.cz dále doplnil, že třeba britské straně UKIP se sázka na jednu kartu tedy brexit také nevyplatila. Nechce potlačovat ekonomickou část programu Svobodných.

S tím, že by jediným předvolebním tématem neměl být czexit souhlasí i místopředseda strany Ondřej Pecák, zároveň však Machovu možnou rezignaci na post europoslance označuje za chybu. „Myslím, že by měl v EP zůstat, ale chápu jeho rozhodnutí. Na druhou stranu, když má člověk mandát od voličů, tak má mnohem větší třeba i mediální sílu,“ řekl Ondřej Pecák pro Echo24.cz.

FOTO - Twitter/Petr Mach

I přesto pro něj však Mach zůstává jediným možným kandidátem na předsedu strany a je to právě on, kdo by měl Svobodné dovést k očekávanému úspěchu v říjnových parlamentních volbách. Hlavními tématy, se kterými Svobodní do voleb půjdou, by tak podle Pecáka měly být – přemíra byrokracie, nefungující právní stát a zbytečně vysoké zdanění. Vystoupení z EU však podle něj nezmizí, jen bude jaksi pod povrchem.

Nový předseda strany Svobodných by měl být znám 22. ledna. Kandidáti mají podle Macha posledních pár dní na zaregistrování do elektronického systému, kde nakonec proběhne i volba. Petr Mach je zatím jediný, ale očekává, že se přihlásí i další. „Chci se přímo střetnout se zastánci alternativní vize. Předpokládám, že bude na předsedu kandidovat František Matějka jako hlavní iniciátor myšlenky, že by měla strana komunikovat výhradně vystoupení z EU,“ uvedl krátce po své rezignaci Petr Mach.

Czexit – téma č. 1

Přitom ještě před krajskými volbami 2016 byl i pro Petra Macha czexit nejdůležitější tématem. Billboardy s nápisy czexit vítaly například i Angelu Merkelovou při její srpnové návštěvě v Praze. Dnes je však situace jiná a czexit by podle Macha nemusel voličům stačit.

 

31. prosince 2016