Protikuřácký zákon

Zákaz kouření dopadl na ostravské hospody. Někde ubyla i třetina hostů

Protikuřácký zákon
Zákaz kouření dopadl na ostravské hospody. Někde ubyla i třetina hostů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

První měsíc platnosti takzvaného protikuřáckého zákona se v ostravských, dříve kuřáckých restauracích projevil větším či menším úbytkem hostů. Strážníci musí řešit stížnosti na hluk před restauracemi, zjistila ČTK. Zákon zakazující kouření v pohostinstvích a restauračních zařízeních začal platit 31. května.

Provozní restaurací Výběr ve Vítkovicích a Kovárna U Bělského lesa Roman Křístek řekl, že určité problémy související s protikuřáckým zákonem zaznamenali, ale nejsou až tak velké, jak očekávali. „Můžu říct, že celkem překvapivě to lidé vzali docela dobře. Problémů, co se týče toho, že se někdo snaží kouřit vevnitř, je minimum, skoro žádné,“ řekl provozní.

Horší je to podle něj s hlukem v okolí restaurací. „Reakce na to jsou, lidem se to nelíbí, to se dalo předpokládat. Ale děláme s lidmi, kteří jsou občas opilí, musíme dodržovat zavírací doby zahrádky, vynášení skla, nelíbí se jim to a někdy je problém to uhlídat. Z velké části tu dělají holky a kolikrát se dohadovat s hosty je pro ně nepříjemné,“ řekl Křístek. Hostů podle něj ubylo, ale měsíc je zatím krátká doba na hodnocení. „Je to ovlivněné tím, že je léto a je pěkně. Nevíme, co to udělá s lidmi na podzim a v zimě,“ řekl.

Pracovník z restaurace U Zlatého lva v Pustkovci řekl, že od platnosti zákona ubyla podniku třetina hostů. „Je to velice špatné. Všechno je úplně na nic. Furt vyhlížím ty nekuřáky a žádné nevidím,“ řekl.

V restauraci Ural v Zábřehu je úbytek hostů ještě výraznější. „Projevilo se to tak, že hosti nejsou žádní, akorát na meníčka, a jinak nejsou žádní hosté. Tady se do restaurace chodí do schodů, takže nikomu se nechce chodit po schodech si zapálit,“ řekl kuchař restaurace Radomír Varga. V přízemí je ale herna s malou pivnicí, která je otevřena non stop, a tak si na kuřáky postávající před provozovnou stěžují lidé z blízkého okolí. „Asi si stěžují dost. Hned naproti jsou paneláky. Lidi v podchodu kouří, je tam takový velký popelník, a třeba v jednu hodinu ve dvě v noci, když je parta v podnapilém stavu, nikdo se nekontroluje, jak mluví,“ řekl Varga.

Mluvčí Městské policie Ostrava Michal Maršo řekl, že od 31. května do 26. června přijali strážníci od obyvatel jen čtyři oznámení na lidi, kteří údajně kouřili uvnitř restaurací. Strážníci však na místě nic takového nezjistili. Ve stejném období ale řešili 179 přestupků proti protikuřáckému zákonu, které se nejčastěji týkaly kouření na nástupišti, v přístřešku a čekárně veřejné dopravy.

Se zákazem kouření ve vnitřních prostorech, kvůli němuž lidé kouří venku před restauracemi, souvisí podle Marša určitě i část oznámení týkajících se rušení nočního klidu. „Dostaneme třeba oznámení, že je ruch před restaurací. Jenomže taková oznámení jsme dostávali i před protikuřáckým zákonem. Občas někdo řekne: Oni kouří a hlučí tam. Ale drtivá většina řekne jenom, že je tam hluk. A jestli to je zaviněno kuřáky, nebo tím, že odcházejí ovínění hosté, to už nerozlišíme,“ řekl Maršo.

,