Nahradí roboti do roku 2036 polovinu americké pracovní síly?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Roboti nahradí do roku 2036 polovinu „živé“ pracovní síly v USA. Automatizace průmyslu tak může ohrozit pracovní místa milionů Američanů, tvrdí zveřejněná 55stránková studie vypracovaná poradci Bílého domu.
Ti přirovnávají budoucí technologický posun k průmyslové revoluci z přelomu 18. a 19. století, která se startem masové výroby v továrnách ohrozila tradiční řemeslníky. „Zatímco prudce vzrostla produktivita dělníků, kteří jen museli obsluhovat relativně jednoduché přístroje pro masovou výrobu, schopnosti tradičních řemeslníků už nebyly na trhu tak ceněné jako před průmyslovou revolucí,“ říká dokument.
Odborníci si jsou jistí, že je rychlá automatizace průmyslu nevyhnutelná, a mladí Američané by se na práci po boku pokročilé umělé inteligence měli řádně připravit. Vláda by podle poradců měla připravit soubor nových výukových programů nejen pro studenty, ale i současnou generaci pracovníků v sektorech, kterých se automatizace týká.
Spolu s tím doufají, že vzroste zájem o matematiku, fyziku, informatiku a nové technologie obecně. I zde by měla americká vláda investovat nemalé peníze. „Společně s vývojem nových technologií, dokonalejší umělé inteligence nevyjímaje, budeme v budoucnu potřebovat i zásobu schopných inženýrů a programátorů. Jinak nám hrozí až několik let trvající stagnace,“ dodávají poradci v dokumentu. Podle nich je klíčové vzbudit zájem o technologie už v útlém věku.
Výsledky automatizace v různých odvětvích průmyslu i služeb lze vidět již nyní. Jako příklad uvádí poradci samořídící auta, precizní robotická ramena v továrnách nebo objednávkové automaty ve fastfoodových stáncích. Studie dále doporučuje myslet i na lidi v oblastech, které si s moderními technologiemi netykají (zemědělství, rybolov), a nabídnout jim adekvátní pracovní jistoty.
Několik podobných studií vyšlo i ve Velké Británií. Všechny se shodují v tom, že by prudká a neřízená automatizace mohla ohrozit až dvě třetiny pracovních míst.