Facebook, Twitter, Microsoft, Google = sdílená databáze proti terorismu

Facebook, Twitter, Microsoft, Google = sdílená databáze proti terorismu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Konkurenti v technologickém a komunikačním boji se dohodli na spolupráci v boji proti násilnému a teroristickému obsahu na internetu. Vytvoří sdílenou databázi, která jim pomůže společně identifikovat a odstraňovat „násilné teroristické snímky a náborová videa teroristů“, informuje CNN.

Do databáze se zapojí Facebook, Twitter, Youtube vlastněný firmou Google a Microsoft. Sdílená databáze bude zaznamenávat digitální stopu podezřelých videí a fotografií, což umožní technologickým firmám efektivněji tento obsah identifikovat. Kromě videí a fotografií souvisejících s terorismem by měly být v databázi i tzv. meme. Pokud jedna z firem nějaký obsah označí, mohou se něj zaměřit i ostatní tři na svých platformách.

Firmy tak chtějí zabránit většímu šíření podobného obsahu na internetu. Vzhledem k tomu, že každá ze společností má jinou definici „teroristického obsahu“, začnou se zaznamenáváním těch „nejextrémnějších a nejneslýchanějších teroristických fotografií a videí“, které porušují pravidla všech čtyř firem, píše se ve společném oficiálním prohlášení.

Konkrétní technické detaily nejsou známé, pravděpodobně však budou postupovat podobně jako v případě potírání obsahu se sexuálním zneužíváním dětí. Microsof vytvořil technologii PhotoDNA, která takové snímky na sociálních sítích i na Gmail nachází a policie je shromažďuje. Společnosti pak takový obsah musí dle zákona mazat. Počítačový programátor, který pomáhal vytvářet PhotoDNA, Hany Farid začátkem roku nabídl sesterský program zaměřený na extremistický obsah. Firmy by tak nemusely čekat na nahlášení od uživatelů, systém by je na podobný obsah upozornil sám. Podle Farida síla toho programu tkví také v tom, že pokud se nějaký obsah smaže na jedné síti, smaže se i všude jinde. „Nemá smysl, když se to odstraní z Facebooku, ale ne z Twitteru a Youtubu,“ řekl pro The Guardian.

Obsah vytvářený a šířený teroristickými organizacemi se objevuje na sociálních sítích ve velkém. Podporovatelé Islámského státu se ukázali jako velmi schopní uživatelé sociálních sítí, kde umí efektivně šířit svou propagandu a nabírat nové bojovníky. Nenechali se ani odradit opakovaným rušením účtů.

Co je teroristický obsah?

Už v květnu všechny čtyři společnosti přislíbily, že prošetří každý nahlášený obsah do 24 hodin. Jakékoli rasistické, násilné nebo ilegální příspěvky budou smazány, oznámily firmy. Twitter v srpnu řekl, že pozastavil statisíce účtů propagujících terorismus. To mnoho uživatelů rozčílilo.

Společnosti nyní musí najít rovnováhu mezi právem na svobodu slova, boji proti ilegálním aktivitám a právem uživatelů na soukromí. Podle CNN je také otázkou, co všechno patří mezi „teroristický obsah“. „Postupy, jak se určitý materiál do databáze dostane, musí být opravdu průhledné. Měli by tam pracovat lidé, kteří jsou experty na extremistický obsah a na systém dohlédnou,“ řekl programátor Hany Farid pro The Guardian.

Oznámení o společné databázi přišlo krátce poté, co Evropská komise zkritizovala tyto společnosti za to, že nedokáží odstraňovat nenávistné příspěvky dostatečně rychle. Přes svůj květnový slib dokázaly firmy do 24 hodin prošetřit jen 40 procent nahlášeného obsahu. Do nové sdílené databáze se časem možná připojí i další firmy.