Invaze čínských turistů teprve přijde. Chystají se další přímé linky

Invaze čínských turistů teprve přijde. Chystají se další přímé linky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Počet čínských turistů, kteří navštíví Česko rapidně narůstá. Letos by jich mohlo do tuzemska zavítat až 350 tisíc. Podle odhadů čínské ambasády by se toto číslo mohlo za pár let vyšplhat až na milion. K rozvoji cestovního ruchu přispívají i přímé letecké linky. Ty jsou teď tři a měly by se rozšířit i do dalších čínských měst. Agentura CzechTourism je však vůči množství cestovatelů z komunistické země skeptická. Přílišné nadšení nesdílí ani Asociace hotelů a restaurací, podle které ruského turistu u českých obchodníků stejně nenahradí.

„Dnes máme tři přímé letecké linky z Pekingu, Šanghaje a Čcheng-tu. Chystá se i čtvrtá linka z Kantonu a podle mých informací se jedná o spojení do minimálně dalších třech čínských měst. Letos jsme v prvním polovině roku předběhli i ruského turistu a budeme v tom pokračovat. Ve výhledu tří až pěti let by mohlo do České republiky přijet ročně až milion čínských turistů,“ prohlásil ekonomický a obchodní rada čínské ambasády Yongru Cheng během uvedení čínské platební platformy Alipay ze skupiny Alibaba na českém trhu, která má čínským turistům umožnit platby přes mobil.

Jednání o spojení s dalšími čínskými městy potvrdila i mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková. „S čínskými dopravci aktivně jednáme. Z těch, kteří už na pražském letišti operují, vnímáme zájem o rozšíření linek formou mezipřistání v nové destinaci nebo prodloužení linky do dalších měst. Destinací je celá řada, proto i variant existuje mnoho,“ uvedla pro Echo24.cz Janoušková. Přímé linky z Prahy provozují společnosti Hainan Airlines, China Eastern Airlines a Sichuan Airlines.

I přesto dohody o nových linkách podle pražského letiště spějí do finále, jasno by mělo být na přelomu roku. „Záležet bude na aerolinkách, jakým směrem se budou jednání dále ubírat. V obecné rovině se dá ale říct, že když jsme řešili potenciál jednotlivých měst v Číně, na prvních místech byl Peking a Šanghaj, ale i destinace Kanton. Jelikož je potřeba připravit plán letového provozu na příští rok, v tuto chvíli se jednání finalizují,“ doplnila Janoušková.

Milion Číňanů? Tak za 10 let

Podle statistiky agentury CzechTourism narostl letos oproti minulému roku počet čínských turistů o 18 procent. Loni byl nárůst ještě výraznější, a to o třetinu. „V posledních letech je ten nárůst obrovský, o 15 až 30 procent ročně. Ještě v roce 2005 k nám přijelo z Číny okolo 30 tisíc turistů, teď jsme na 300 tisících. V Číně je hlad po nových destinacích. Když Číňané začali cestovat do Evropy, tak nejdříve jeli do Francie nebo Itálie. Západní Evropu si už projeli a my jsme pro ně teď největší tahák v té druhé vlně,“ řekla Markéta Vogelová z CzechTourism.

Vůči výhledu čínského diplomata je však Vogelová skeptická. „Přesto si ale nemyslím, že bychom se v horizontu pěti let dostali na milion lidí. To je podle mého názoru reálné až tak za 8 až 10 let,“ dodala. Yongru Cheng z čínské ambasády ve svém projevu také poukázal na to, že čínský turista je v útratě nadstandardním zákazníkem. Ke zvýšení spotřeby už dříve přispělo to, že české banky začaly akceptovat platební karty UnionPay, které jsou v Číně jedny z nejrozšířenějších.

Nyní se připojí i možnost platby mobilem prostřednictvím aplikace Alipay, kterou v Číně používá přes 450 milionů lidí. Obchodníci si od toho tak slibují nárůst tržeb. „Za den průměrný čínský turista utratí 150 eur, ti bohatší i 700 eur, což je mnohonásobně více než standardní turista. Ruský turista už nebude na prvním místě,“ doplnil Cheng. Podle údajů CzechTourismu se Číňané loni stali nejvíce utrácejícími turisty, za jeden nákup v průměru zaplatili okolo 20 tisíc korun. Nejčastěji jde o o luxusní oblečení, doplňky, šperky a sklo.

Prezident Václav Stárek z Asociace hotelů a restaurací však toto nadšení nesdílí. „Potenciál česká historická města, především Praha, rozhodně mají. I bonita čínských turistů je pro nás zajímavá. Nedomníváme se ale, že by čínská klientela nahradila tu ruskou. Každý turista má svoje specifika. Číňané jsou v určitých věcech velmi konzervativní, například v gastronomii. Kdo je tak chce oslovit, musí se jim přizpůsobit,“ popsal.

Podle údajů Českého statistického úřadu do Česka k letošnímu podzimu přijelo okolo 270 čínských turistů, do konce roku by se jejich množství podle odhadů agentury CzechTourism mohlo pohybovat až okolo 350 tisíc. V návštěvnosti Česka to Čínu oproti loňsku vyšvihlo na šestou příčku, předběhla i Rusko, které je na sedmém místě. Jedničkou je v tomto ohledu tradičně se zhruba 1,5 milionem turistů Německo, na předních příčkách se drží také Slováci, Poláci, Američané a Britové.

26. prosince 2016