Trump novým prezidentem

Albrightová: Dívali jsme se na brexit a mysleli, že se to u nás nemůže stát

Trump novým prezidentem
Albrightová: Dívali jsme se na brexit a mysleli, že se to u nás nemůže stát

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Svět volbou Donalda Trumpa americkým prezidentem neskončil, ale bude se vyvíjet trochu jinak, řekla v pátek v Praze bývalá ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightová. „Nepředvídali jsme to, musíme si zvyknout,“ uvedla během svého vystoupení na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy Albrightová, která podporovala Trumpovu konkurentku Hillary Clintonovou.

Pražská rodačka Albrightová řekla, že se snaží nepanikařit. „Uvidíme, zda se jedná o nějaké nové paradigma, větší změnu. Ještě nemám odpověď na otázku, co se stalo a proč,“ uvedla Albrightová, která během diskuse se studenty hovořila česky. „Nepředvídali jsme to, dívali jsme se na brexit v Evropě a říkali, že se to u nás nemůže stát,“ řekla. Nikdo podle ní není víc připraven na prezidentský úřad než Clintonová.

Albrightová doufá, že se Trump obklopí i některými republikány, kteří spolupráci s ním před volbami odmítali, a hlavně lidmi, kteří se nebudou bát vyslovit opačný názor než prezident. „Vždy jsem optimista, ale optimista, který má plno starostí. Až Trump projde prvním větším briefingem, bude věcem lépe rozumět,“ doufá. Myslí si, že řadu slibů z kampaně Trump nemůže realizovat a novému prezidentovi doporučuje navštěvovat její univerzitní hodiny. „Měl by se naučit, že kompromis není špatné slovo,“ uvedla.

Vztahy s Evropou bude Amerika dál považovat za nejdůležitější, míní. „NATO je nejdůležitější aliance světa a musí se na ní pracovat, ale Evropa si to musí uvědomovat taky a také musí něco dělat,“ řekla Albrightová. Evropané si musí uvědomit, že i přes zdánlivý příklon současné administrativy Baracka Obamy k Asii Spojené státy na Evropu nezapomněly, dodala. „My jsme vás viděli jako partnery, s kterými můžeme spolupracovat na problémech, které se dějí jinde,“ uvedla.

Madeleine Albrightová - Foto: Wikimdia Commons/Chatham House

V souvislosti s příčinami Trumpovy podpory Albrightová řekla, že současnost určují dva velké trendy – globalizace a rozvoj technologií. „Každému se líbí, že může cestovat po světě a dělat co chce. Lidé ale také chtějí mít nějakou identitu, být s dalšími, kteří mluví stejným jazykem. Patriotismus je dobrá věc, ale nacionalismus je špatný a nebezpečný,“ uvedla. Sociální politika podle ní zatím nedokázala dostihnout rozvoj technologie a mnoho lidí má pocit, že od státu nic nedostávají. Voliči obou kandidátů spolu hlavně nyní navzájem musí mluvit, myslí si.

Upozornila také na to, jak dobře Trump zacházel s médii. „Vždy když zavolal, oni mu to zvedli, protože to, co říkal, bylo zajímavé,“ míní Albrightová. Ve vzájemných soubojích o sledovanost tak podle ní televizní stanice dávaly prostor Trumpovi. „Kdyby volala Hillary a chtěla mluvit o něčem vážném, třeba zdravotnictví, tak by je to nezajímalo, protože to není zábavné,“ řekla.

,

11. listopadu 2016