‚Reorganizace je prasárna. Řeknu proč.‘ Šlachta jde k výslechu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Parlamentní vyšetřovací komise k reorganizaci policie začne s výslechy. Jako první předstoupí ve čtvrtek před poslance bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Podle něj stojí za sloučením elitních policejních útvarů snaha „rozmělnit“ ÚOOZ. Kromě Šlachty promluví nejspíš i olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan a bývalý vedoucí ostravské expozitury protimafiánského útvaru Jiří Komárek, který nejprve nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního“ úniku informací z vyšetřování a nyní podal na vedení policie a ministra vnitra i trestní oznámení za sabotáž.
„Nejdříve si pozveme lidi, kteří nám už chtěli něco říct, aby celou situaci osvětlili. Potřebujeme se od něčeho odpíchnout, abychom mohli pokračovat dále. Dá se tedy předpokládat, že v první várce to budou lidé, kteří před nás chtěli předstoupit na bezpečnostním výboru,“ řekl deníku Echo24.cz místopředseda komise Martin Lank (Úsvit). Schůze komise podle něho bude zřejmě pokračovat ještě v pátek.
První na řadu půjde nejspíš exšéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Ten je vůči práci komise od začátku spíše skeptický. „Bereme to, a to myslím, že mohu mluvit i za Jiřího Komárka, jako způsob, jak předat informace, které máme. Nemáme v tomto ohledu jiné kompetence. Proto jsme předtím zvolili bezpečnostní výbor. Sám jsem na výsledek zvědavý. Uvidíme, kam bude vyšetřování směřovat,“ řekl serveru Echo24.cz Robert Šlachta.
Proslov před poslanci má Šlachta připravený. Odmítá však, že by měl trvat několik hodin, jak se spekulovalo. „Jestli to bude na dvacet minut, nebo na dvě hodiny nedokáži říct. To už záleží na poslancích, jak moc do hloubky je to bude zajímat a jak moc se budou doptávat. Na několik hodin to určitě nebude. Nikdy jsem ale před podobnou komisí nebyl, tak nevím, jak to bude přesně probíhat,“ pokračoval Šlachta.
Samotná reorganizace policie, kdy sloučením elitních policejních útvarů vznikne Národní centrála proti organizovanému zločinu, se přitom rozběhne už za několik dní. „Vůbec by se to nemělo spustit, je to prasárna. Důvody proč, sdělím komisi. Už teď jsou ale některé vidět, třeba snaha rozmělnit ÚOOZ tak, aby se to projevilo na její práci,“ dodal Šlachta.
Do kauzy zasáhl nyní bývalý šéf expozitury Komárek, který podle serveru aktuálně.cz podal na ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho zástupce Zdeňka Laubeho trestní oznámení za sabotáž.
K výslechu půjde zhruba 13 lidí
Seznam osob, které by měly před poslanci postupně vystoupit, obsahuje zatím celkem 13 jmen. Předstoupit by měli mimo jiné pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Komise pozve taky ministry vnitra a financí Milana Chovance (ČSSD) a Andreje Babiše (ANO).
Z policistů mají vypovídat policejní prezident Tomáš Tuhý i jeho náměstek Zdeněk Laube. Před komisi dále předstoupí ředitelé protikorupční policie Jaroslav Vild a Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín. Zasedání komise jsou neveřejná.
Seznam vyslýchaných se ale časem nejspíš ještě promění „Během prvních výslechů se ukáže, koho je potřeba před komisi skutečně pozvat a koho naopak ne. Někoho si třeba naopak pozveme víckrát. Dá se proto očekávat, že se ten seznam v průběhu vyšetřování změní,“ uvedl poslanec Martin Lank. Sejít by se komise měla během léta ještě několikrát, výsledky by měly být oznámeny na podzim.
ANO chce reorganizaci odložit
Samotná reorganizace policie se rozběhne k 1. srpnu. Poslanec a člen komise za ANO Bohuslav Chalupa proto neúspěšně navrhoval, aby se s ní počkalo až na výsledek vyšetřování. Jinak to prý postrádá logiku. Nevhodné je podle Chalupy i načasování reorganizace na dobu, kdy v Evropě dochází k řadě teroristických útoků. Ohrožena může totiž být podle něho i akceschopnost policie.
Vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) proto adresoval otevřený dopis, ve kterém kabinet vyzval k pozastavení slučování útvarů. „Stále je čas, aby pan premiér a členové vlády přehodnotili svůj postoj a reorganizaci pozastavili. Zvláště v době zhoršené bezpečnostní situace, kdy nemáme povědomí o tom, jestli reorganizace není zbrklá a jestli nebude mít vliv na schopnost policie jednat,“ komentoval serveru poslanec Chalupa.
Nový policejní útvar vznikne sloučením protikorupční a protimafiánské policie. Povede ho kriminalista Michal Mazánek. Chystané změny vyvolaly v minulých týdnech vládní roztržku, s reformou nesouhlasilo především hnutí ANO a hrozilo kvůli tomu odchodem z koalice. Výhrady měli i státní zástupci, jejich připomínky ministerstvo vnitra do reformy zapracovalo.