Druhé největší rakouské město ovládli komunisté, starosta končí po 18 letech
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rakousko se stalo svědkem vítězství komunistů ve svém druhém největším městě. Ve Štýrském Hradci získali v obecních volbách téměř devětadvacet procent a předstihli tak lidovce, kteří získali o tři procenta méně. Vítězství komunistů vyvolalo v rakouských médiích i na sociálních sítích obrovskou vlnu překvapených reakcí.
Komunisté ve městě Graz (česky Štýrský Hradec) získali 28,9 procenta hlasů ve volbách do městské rady. Až za nimi skončila středopravá Lidová strana s 25,7 procenty. Lidovecký starosta Siegfried Nagl, který v čele města stál dlouhých 18 let, už oznámil, že ze své pozice odstoupí. Lídryně komunistů Elke Kahrová zatím neřekla, zda bude usilovat o pozici starostky, uvedla agentura AP.
„Tento výsledek je skutečně více než překvapivý,“ řekla Kahrová televizi ORF. Ta připomněla, že komunisté v posledních zemských volbách nezískali ani jedno procent. Přesto je podle odborníků Štýrský Hradec v podstatě jedinou větší baštou komunistů v celém Rakousku, kde ve zmíněných volbách získali zhruba dvacet procent.
Za úspěchem ve volbách do městské rady podle odborníků stojí mimo jiné to, že místní komunisté omezili marxistickou ideologii a místo toho se zaměřili na opatření pro každodenní život občanů. Straně se zejména podařilo vybudovat pevnou hlasovací základnu prostřednictvím nouzové linky pro bydlení, kde pomáhali občanům s jejich každodenními potřebami týkajícími se problémů s bydlením. Poskytovali také bezplatně právní rady.
Nespokojenost s řešením covidové krize je však podle politologů tentokrát ještě větším faktorem, který hrál svou roli. Právě údajně nezvládnutá pandemie je jedním z hlavních důvodů, proč konzervativci nebyli schopni přesvědčit tolik voličů.