SILVESTROVSKÉ OSLAVY

Smutná silvestrovská klasika. Utrhané prsty, popálené ruce

SILVESTROVSKÉ OSLAVY
Smutná silvestrovská klasika. Utrhané prsty, popálené ruce

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Záchranáři v Praze ošetřili od začátku silvestrovského večera 12 lidí, kteří se zranili při odpalování zábavní pyrotechniky. U dvou bylo poranění velmi vážné a pacienti museli být s utrženými prsty převezeni do nemocnic. Policisté řešili především potyčky mezi podnapilými lidmi přímo v ulicích centra a v barech. Hasiči vyjížděli ke dvěma desítkám menších požárů většinou plastových kontejnerů, které způsobila pyrotechnika.

Záchranná služba ošetřila podle mluvčího Dominika Horna od 18:30 do 1:15 celkem 138 pacientů, z toho 36 jich bylo od půlnoci. „Dvanáct lidí se zranilo zábavní pyrotechnikou. Byly to převážně popáleniny, zranění očí a obličeje. Dvě zranění byla velmi vážná, byla to ztrátová poranění na rukou,“ řekl Horn. Z 13 popálených se dva případy staly v centru města. Mluvčí předpokládá, že na většině zranění měl podíl i alkohol.

Hasiči zaznamenali podle mluvčí Pavlíny Adamcové za Silvestr a prvních šest hodin Nového roku 46 zásahů. „Pražští hasiči vyjeli v souvislosti s oslavami k 20 požárům. Většinou se jednalo o požáry plastových kontejnerů, kdy příčinou vzniku byla neopatrnost při manipulaci se zábavní pyrotechnikou,“ sdělila. Ještě během silvestrovského večera ale také vyjížděli ke dvěma požárům vánočních stromků způsobených prskavkami.

Policisté museli v noci zasahovat především u potyček mezi alkoholem posilněnými lidmi přímo v ulicích města i v barech či restauracích. „V Krakovské ulici jsme uklidňovali osazenstvo baru, kde měl jeden z hostů použít plynovou pistoli. Naštěstí se situace uklidnila,“ uvedla policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Kvůli petardám skončilo v nemocnici pětileté dítě

Pětiletému dítěti na Uherskohradišťsku poranila pyrotechnika obličej a oko, skončilo v nemocnici. Zdravotnická záchranná služba ve Zlínském kraji měla o silvestrovské noci asi 100 výjezdů, což je podle mluvčího krajské záchranné služby Petra Olšana dvojnásobek oproti běžnému dni.

Záchranná služba vyjížděla podle Olšana zejména k opilým lidem. „S tím byly spojené úrazy, šlo však spíše jen o drobná zranění. Co se týče pyrotechniky, bylo zraněno jen jedno dítě,“ uvedl Olšan, podle kterého nemusela záchranná služba řešit žádnou tragickou událost. „Nárůst výjezdů i letos jako vždy na Silvestra byl, byla to taková tradiční silvestrovská služba,“ uvedl Olšan.

Na jihu Čech chytila od pyrotechnika stodola

Na jihu Čech měli policisté během silvestrovských oslav desítky výjezdů, řešili hlavně výtržnosti. Krátce po půlnoci zapálila petarda stodolu v Nítovicích u Kardašovy Řečice, majiteli vznikla škoda za 100 000 korun. Po setmění zemřel turista pod vrchem Javorník, který nešťastně upadl na zledovatělé silnici. Vyplývá to z informací, které poskytli mluvčí krajské policie a hasičů.

V Nítovicích hořela stodola s vraky osobních aut, obytnou část stavení se před plameny podařilo uchránit. Příčinou požáru byla nedbalost při použití zábavní pyrotechniky, sdělila ČTK mluvčí krajských hasičů Vendula Matějů. Během noci jinak hasiči v Jihočeském kraji v souvislosti s oslavami hasili jen několik popelnic.

Na Královéhradecku havarovalo šest opilců

Policie v Královéhradeckém kraji musela po půlnoci řešit šest dopravních nehod, ve všech případech byli řidiči opilí. Jiné vážnější nehody, narušení veřejného pořádku či násilné činy policie řešit nemusela. Řekla to mluvčí policie Eva Prachařová. Nejvíce bylo podle ní naměřeno jednomu řidiči 1,94 promile.

Jinak byly silvestrovské oslavy klidné. Policie od silvestrovského do nedělního rána přijala na tísňové lince 158 celkem 150 různých oznámení, zatímco před rokem jich bylo téměř 200. „Nejčastěji se oznámení týkala výtržností, rvaček, porušování občanského soužití a opilých lidí ležících na různých místech,“ dodala Prachařová.

Čtěte také: Teroristé na diskotéce spustili palbu. Desítky mrtvých, včetně cizinců

Hořící auta i vypálené byty. Silvestrovské petardy působí stále více požárů

,

1. ledna 2017