Křestínskému EPH v pololetí klesl čistý zisk, tržby naopak vzrostly
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) klesl v prvním pololetí meziročně čistý zisk o 9,4 procenta na 6,8 miliardy korun (252 milionů eur). Tržby vzrostly o 12,7 procenta na 64 miliard korun (2,37 miliard eur). Vyplývá to z pololetní zprávy holdingu. Největšími akcionáři EPH jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží dvě třetiny akcií. Zbytek akcií vlastní investoři spojení se skupinou J&T.
Holdingu od ledna do konce června meziročně klesl i provozní zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA). Činil 21,6 miliardy korun (799 milionů eur), meziročně o 4,2 procenta méně.
V polovině letošního října EPH oznámil, že investiční fond australské banky Macquarie kupuje 30procentní podíl ve skupině EP Infrastructure (EPIF), která tvoří jednu ze dvou větví holdingu. Po definitivním vstupu fondu do EPIF mají Tkáč a investoři spojení s J&T holding opustit. Majoritním vlastníkem EPH se poté stane Křetínský, kterému bude patřit 94 procent akcií. Vypořádání transakce se očekává začátkem příštího roku.
EPH v polovině letošního dubna oznámil záměr nabídnout zhruba 15 procent akcií EPIF na burze v Praze a Londýně. Média tehdy uvedla, že transakce měla EPH vynést mezi 20 a 32 miliardami korun. Na konci dubna se ale EPH rozhodl, že akcie na burze nenabídne. Některá média tehdy uvedla, že připravovaná emise akcií mohla být způsobem, jak při vyjednávání přitlačit na možného investora, aby souhlasil s vyšší cenou, případně s rychlejším dojednáním transakce.
EPIF v rámci EPH zastřešuje tranzit plynu, distribuci elektřiny a plynu, skladování plynu a teplárenství. EP Infrastructure v rámci těchto segmentů ovládá celkem 12 dceřiných společností v ČR, na Slovensku a v Maďarsku. Kromě majoritního podílu v Pražské teplárenské a v maďarských teplárnách Budapesti Erömü do ni mimo jiné patří podíly holdingu ve společnosti Eustream, kde jako manažer působí bývalý premiér Mirek Topolánek, či společnosti Nafta, která na Slovensku provozuje zásobníky plynu o objemu 2,74 miliardy metrů kubických.
Druhou větví holdingu je společnost EP Power Europe. Zastřešuje těžbu uhlí a výrobu elektřiny. Letos v létě například EPH ovládl německé hnědouhelné doly, které v konsorciu s firmou PPF Investments koupil od švédské společnosti Vattenfall.