Záložní plán islamistů. ‚Pokud prohrajeme v Sýrii a Iráku, přesuneme se do Afriky‘.

Záložní plán islamistů. ‚Pokud prohrajeme v Sýrii a Iráku, přesuneme se do Afriky‘.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pokud se válka v Sýrii a Iráku nebude odvíjet podle plánů samozvaného Islámského státu, přesunou své operace do Severní Afriky, kde již připravují nové základny. Řekl islamista v exkluzivním rozhovoru pro server Independent.

Islamista Faraj v rozhovoru uznává, že současná situace v Sýrii, kde bojují na několika frontách, jim nehraje moc do karet. V případě porážky ale mají náhradní plán – přesunout veškeré operace na Sever Afriky, kde už mají nachystané zázemí pro další „boj za spravedlnost“.

„Islámský stát bude nadále vzkvétat, i kdybychom prohráli válku v Sýrii a Iráku. Když říkáme, že jsme věční, není v tom nic poetického ani propagandistického. Máme řadu plánů, jak v případě porážky nadále fungovat,“ tvrdí třicetiletý islamistický veterán britskému novináři přes mobilní aplikaci Whatsapp.

Mluvil především o základnách v Egyptě, Tunisku a Libyi. Překvapivě se zmínil i o Saúdské Arábii, kde podle jeho slov taktéž působí agenti Islámského státu. V Africe by mohli začít užší spolupráci s bojovníky z islamistického hnutí Boko Haram. „Po celém světě máme navíc spící agenty, jejichž počty se nadále zvyšují,“ dodává Faraj.

Také tvrdí, že zárodky nápadu o přesunu základen do Afriky přišly po obsazení severoiráckého města Mosul v roce 2014. Už tehdy islamističtí lídři tušili, že by v případě války na několika frontách nemuseli být tak úspěšní jako doposud.

„Od emírů jsem slyšel, že Islámský stát zvítězí, i kdyby přišla porážka v Sýrii. Původně jsem si myslel, že nás chtějí jen povzbudit do dalších bojů, v dalších týdnech jsem ale zjistil, že zahájili operace mimo Blízký východ.“

Zbraně? Jdou přes Turecko

Na otázku, odkud odebírají zbraně pro jejich „svatou válku“, reagoval jednoduše – přes turecké hranice. Zatímco turecká vláda tvrdí opak, Faraj byl svědkem toho, jak jim hraniční stráž předává útočné pušky a munici bez jakýchkoliv problémů. Tureckého prezidenta Erdogana moc v lásce nemá, nicméně je přesvědčen, že je „mnohem lepším diktátorem než Arabové“.

Nováčky z Británie, Francie a dalších evropských zemí, kteří přijíždí do Sýrie bojovat za Islámský stát, jsou podle něj spíše nutným zlem. „Mají jiné zvyky i vnímání islámu, nedodržují naše tradice. Podle něj se k Islámskému státu přidávají mladíci, kteří jsou nespokojení s vládami evropských zemí či se jednoduše nudí. „Jsou užiteční jen k propagandě a sebevražedným útokům,“ neodpustil si kritiku na adresu radikálních „zelenáčů“.

„Faraj“, jak si třicetiletý islamista nechá říkat, pochází ze severosyrské sunitské vesnice a vystudoval univerzitu v Hasace. Původně bojoval v řadách syrské odnože al-Káidy, později ale přeběhl k Islámskému státu. V rozhovoru ale tvrdí, že již aktivně nebojuje na frontě. „Islámský stát podporuji nadále, protože věřím ve smysl jeho existence.

Překvapivě uznává, že praktiky Islámského státu jsou leckdy přes čáru a za doprovodu jejich radikální ideologie ubírají na jeho „atraktivitě“, naproti tomu ale věří, že hnutí je dobře organizovaná a fungující forma protestu proti „nespravedlivému a krutému režimu v přilehlých regionech“. Na otázku novináře, jak vnímá útoky islamistů na civilní obyvatelstvo západních zemí, zaujal odmítavý postoj.

Diskuze

Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.

19. září 2016