Čínská expanze. Na Srí Lance ukrojí 15 tisíc akrů pro milion lidí

Pohled na přístav v Hambantotě - Repro: skyscrapercity.com
Čínská expanze. Na Srí Lance ukrojí 15 tisíc akrů pro milion lidí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Čínské expanze nemají zastavení a po masivní kampani v srdci Evropy se opět upírají k Asii. Podle Forbesu je v hledáčku tamního ministerstva pro rozvojové strategie a mezinárodní obchod je nyní Srí Lanka, kde chtějí Číňané vybudovat obří ekonomické centrum pro milion lidí. Dle návrhu na to budou potřebovat půdu o 15 tisících akrech, což přesahuje například rozlohu vodní nádrže Lipno.

Zatímco se domlouvají čínské investice ve střední Evropě, tento východoasijský gigant plánuje expanzi i znovu o něco blíže Číně. Po v minulosti hojných investicích ve středoasijských republikách, v Africe a nejnověji v Evropě se Číňané vrací opět do Asie a nově plánují obří projekt na Srí Lance.

V tomto malém ostrovním státě čínská strana požaduje 15 tisíc akrů, neboli víc než 60 kilometrů čtverečných. K projektu si vybrali region Hambantota na jižním cípu ostrova, kde Číňané již v minulosti podnikali. Dle magazínu Forbes zde pomohli postavit jedno z nejméně vytížených mezinárodních letišť světa, přístav za více než miliardu dolarů běžící pod možnou kapacitu nebo kongresové centrum, kde se nekoná moc kongresů.

Čínské investice zde také za posledních pár let již pomohly vybudovat osamocený kriketový stadion a všechny tyto projekty se už nasčítaly na 8 miliardový dluh Srí Lanky vůči Číně. Investice jsou velkou měrou ovlivněny vládou bývalého prezidenta Mahindy Radžapaksy, který podobně jako český prezident šel Číňanům s jejich nápady na ruku.

Pročínské spolupráce v Hambantotě ale nedospěly finální podoby a tento zemědělský region tak zatím posbíral pouze gigantické dluhy. Když pak v roce 2015 prohrál Radžapaksa volby s Maitrhipalou Sirisenem, projekt rozvoje za účasti Číny se zásadně zpomalil po odchodu mnoha investorů. Právě čínský vliv byl jedním z hlavních vytýkaných bodů Sirisena vůči exprezidentovi. Nyní se ale po zlepšení vztahů mnohých západních zemí s Čínou vztahy opět narovnávají a Srí Lanku tak čeká období masivního čínského budování.

, oj

6. srpna 2016