Nová cenová válka kvůli růstu těžby ropy v USA?

Nová cenová válka kvůli růstu těžby ropy v USA?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Růst těžby ropy ve Spojených státech by mohl členy Organizace zemí vyvážející ropu (OPEC) a další těžaře odradit od prodloužení nynější dohody o omezení produkce.To by mohlo vést k nové cenové válce a k dalšímu propadu cen, uvedla v pondělí největší ruská ropná společnost Rosněfť. Flexibilní americká těžba z břidlicových zdrojů je nyní „novým světovým regulátorem ropných cen“, sdělila Rosněfť na dotaz agentury Reuters.

Těžba břidlicové ropy v USA spolu s propadem světových cen v letech 2014 a 2015 výrazně klesla, nečekaně brzy se ale stabilizovala a nyní roste. Tato produkce velmi pružně reaguje na výkyvy cen a povzbudil ji zejména cenový nárůst po dohodě OPEC a dalších těžařů na omezení těžby v letošním prvním pololetí o celkem 1,8 milionu barelů denně.

ilustrační foto, Gazprom

„Je evidentní, že těžba břidlicové ropy USA se stala a v dohledné budoucnosti zůstane novým globálním regulátorem ropných cen,“ uvedla Rosněfť. „Existují značná rizika, že tato dohoda (OPEC a dalších zemí) se neprodlouží, nejen kvůli hlavním účastníkům, ale také kvůli produkční dynamice v USA,“ dodala firma.

Rusko v lednu svou těžbu snížilo, svůj příslib redukce ale zatím zdaleka neplní. Saúdská Arábie, která je spolu s Ruskem největším těžařem ropy na světě, snížila svou těžbu výrazně více, než slíbila, a celá OPEC, plní dohodu z více než 90 procent.

,

13. března 2017