Nepokoje v Barmě

Násilí v Barmě má na sto obětí, tisíce lidí prchají do Bangladéše

Nepokoje v Barmě
Násilí v Barmě má na sto obětí, tisíce lidí prchají do Bangladéše

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Násilí, které propuklo v pátek v barmském Arakanském státě současně s koordinovanými útoky muslimských povstalců na policejní stanoviště, si už vyžádalo na sto mrtvých. Úřady z oblasti evakuovaly kolem 4000 nemuslimských vesničanů a tisíce příslušníků menšinového muslimského etnika Rohingů v neděli pokračuje v útěku do sousedního Bangladéše, napsala agentura Reuters.

Ozbrojené střety, do nichž se proti stovkám povstalců zapojila armáda, se během soboty rozšířily na řadu míst Arakanského státu, který leží na západě Barmy a na severu svého území sousedí s Bangladéšem. Neostřejší boje se podle Reuters v sobotu odehrávaly v blízkosti města Maundo.

Podle údajů zveřejněných vládou počet obětí na životech stoupl na 98. Mezi mrtvými je podle úřadů již od pátku jen 12 příslušníků bezpečnostních sil, zatímco množství zabitých rebelů stouplo na osm desítek.

Vleklý konflikt v Arakanském státě se naposledy výrazně vystupňoval loni na podzim. Podobné útoky povstalců tehdy měly za následek rozsáhlé tažení ozbrojených sil proti Rohingům, kvůli jehož tvrdosti byla barmská vláda obviňována ze závažného porušování lidských práv. Z domovů ze strachu tehdy uteklo 87.000 Rohingů.

Barma neuznává Rohingy jako etnikum. Tvrdí, že to jsou nelegální přistěhovalci ze sousedního Bangladéše, ačkoli žijí v zemi už po generace. Proto příslušníkům zhruba milionové menšiny odmítá udělit občanství a omezuje jejich svobody. Po násilnostech z roku 2012 byly ze svých domovů vyhnány desetitisíce Rohingů.

Barmská vlajka - Ilustrační foto: Shutterstock

 

Echo24, ČTK

27. srpna 2017