Kritika od odpůrců sílí

Vietnamský prezident chce větší kontrolu nad internetem

Kritika od odpůrců sílí
Vietnamský prezident chce větší kontrolu nad internetem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vietnamský prezident Tran Dai Quang vznesl na vládních stránkách požadavek na bedlivější kontrolu názorů na internetu. Jedná se o reakci na vzrůstající kritiku vládnoucích komunistů ze strany disentu, uvedla agentura Reuters. Vietnam by podle hlavy státu měl usilovat také o posílení kybernetické bezpečnosti země.

Vietnamská vláda v boji s odpůrci režimu přitvrdila od té doby, co se tento rok do jejího vedení dostali konzervativci, mezi jejichž priority patří bezpečnost. Navzdory zatčením ale kritika namířená proti ní na internetu ani na sociálních sítích neutichá.

Prezident Tran Dai Quang se v článku publikovaném na webu vietnamské vlády nechal slyšet, že kritici komunistické strany využívají internet k organizování útočných kampaní, které „podkopávají prestiž vůdců strany a státu a mají negativní dopad na členy strany a lidi obecně.“

Quang řekl, že Vietnam musí věnovat více pozornosti kontrole šíření informací na internetu, obzvláště na sociálních sítích, a že je třeba přijít s účinným způsobem „prevence webových stránek a blogů se závadným anebo škodlivým obsahem“. Předmětem spekulací a pomluv je v poslední době vinou jeho jen velmi vzácných vystoupení i osoba samotného prezidenta.

Obava z vietnamské kyberbezpečnosti pramení z navýšení počtu zaznamenaných virových útoků, usilujících o krádež státních tajemství a sabotáž, napsal Quang. Reuters uvádí, že virem WannaCry, který řádil v květnu, byly postiženy tisícovky vietnamských počítačů.

Vietnam figuruje v první desítce států s nejvyšším počtem uživatelů Facebooku, populární je zde i služba YouTube.

Cenzura internetu ve Vietnamu - Ilustrační foto: Shutterstock

 

red, jh

26. srpna 2017