30. ročník filmového festivalu

Jubilejní Finále Plzeň uvede nového Hřebejka i Kosmo v planetáriu

30. ročník filmového festivalu
Jubilejní Finále Plzeň uvede nového Hřebejka i Kosmo v planetáriu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

30. ročník filmového festivalu Finále Plzeň zahájí předpremiéra prvního dílu trilogie Jana Hřebejka Zahradnictví: Rodinný přítel. O cenách pro nejlepší filmy pak budou poprvé rozhodovat nezávislé poroty složené výhradně ze zahraničních odborníků. Předsedkyní poroty, která bude z 12 filmů vybírat ten, kterého ocení Zlatý ledňáčkem pro nejlepší celovečerní snímek, bude Labina Mitevska, známá díky roli Vesny ze Samotářů.

Letošní filmová přehlídka, která se zaměřuje hlavně na českou a slovenskou tvorbu, se v Plzni uskuteční od 20. do 26. dubna. Tři odborné mezinárodní poroty budou ty nejlepší filmy vybírat ze 40 nominovaných soutěžních celovečerních hraných a animovaných filmů, dokumentů a televizních a internetových projektů. Je mezi nimi třeba debut Já, Olga Hepnarová, Teorie tygra s Jiřím Bartoškou, Hřebejkova Učitelka, Instalatér z Tuchlovic Tomáše Vorla nebo Polednice s Aňou Geislerovou v hlavní roli.

Z filmu Zahradnictví: Rodinný přítel - Foto: Karel Cudlín

Kromě českých filmů a seriálů se diváci mohou těšit také na výběr nazvaný Německé kino nebo archivní sekci s podtitulem Talent ve vyhnanství. Ten se letos zaměří na filmy českých a slovenských filmařů, kteří po roce 1968 emigrovali. Na programu bude německý film Proměna Jana Němce, americký film Zákon a nepořádek Ivana Passera a rakouský snímek Maják od režiséra Vojtěcha Jasného. Novinkou bude promítání na netradičních místech – například seriálu Kosmo v 3D Planetáriu plzeňské Techmanie.

Soutěžní celovečerní hrané a animované filmy:

Ani ve snu! (r. Petr Oukropec)
Instalatér z Tuchlovic (r. Tomáš Vorel)
Já, Olga Hepnarová (r. Tomáš Weinreb, Petr Kazda)
Lichožrouti (r. Galina Miklínová)
Nikdy nejsme sami (r. Petr Václav)
Pohádky pro Emu (r. Rudolf Havlík)
Polednice (r. Jiří Sádek)
Rudý kapitán (r. Michal Kollár)
Teorie tygra (r. Radek Bajgar)
Učitelka (r. Jan Hřebejk)
Vlk z Královských Vinohrad (r. Jan Němec)

Kromě filmů bude připravený i doprovodný program sestávající z výstav, koncertů a srazů s youtubery nebo autorských čtení. Bábovky Radky Třeštíkové budou předčítat herečky Jana Plodková, Simona Babčáková a Klára Melíšková. Dojde také na čtení z knihy Sedmilhářky vydané na základě úspěšného blogu Bereniky Kohoutové a Mariky Šoposké či nepublikovaný rukopis Veroniky Žilkové, manželky ministra obrany Martina Stropnického, Můj život s ochrankou.

Nový tým v čele s Evou Veruňkovou Košařovou, který se pořádání festivalu chopil loni, chce pokračovat v omlazování Finále Plzeň. „Máme radost, že počet návštěvníků stoupl o krásných 20 %, významně se rozšířil doprovodný program a více se utřídila koncepce jednotlivých sekcí. Chceme si zájem publika udržet a nabídnout i letos nejen komplexní přehled české a slovenské audiovizuální tvorby, ale i přesahy do zahraničí a zařazení nových festivalových lokací,“ uvedl k tomu Veruňková Košařová.

 

, mc

28. března 2017