Protesty opozice

Památku zavražděného politika Němcova uctilo v Moskvě 15 000 lidí

Protesty opozice
Památku zavražděného politika Němcova uctilo v Moskvě 15 000 lidí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

K pochodu uspořádanému při příležitosti druhého výročí vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova se podle organizátorů v neděli odpoledne v centru Moskvy sešlo kolem 15 000 lidí. Informují o tom média, podle nichž akce začala s půlhodinovým zpožděním po dohadech s policisty kvůli jednomu transparentu.

Očekává se, že pochod by měl být největší opoziční akcí od loňského shromáždění při prvním výročí smrti Němcova. Organizátoři při oznámení letošního pochodu, který moskevské úřady povolily, nahlásili účast 30 000 lidí. Policie ale podle agentury TASS uvedla, že aktuálně je přítomno kolem 5 000 osob.

Průběh akce je zatím podle ruských médií klidný. Menší incident se odehrál na začátku, když někdo udeřil do obličeje čelného opozičního politika Michaila Kasjanova, informoval TASS.

Památku Němcova uctili lidé v Moskvě pochodem - Foto: Twitter/Oleg Kozlovsky

Zástup stoupenců opozice prošel nejprve centrem Moskvy. Vyvrcholením má být mítink na Prospektu akademika Sacharova, kde je cíl pochodu a kde se čekávají projevy opozičních řečníků.

Němcov byl ruským vicepremiérem v letech 1997 až 1998 za prezidenta Borise Jelcina. Po odchodu z parlamentu v roce 2003 pomáhal mimo jiné organizovat pouliční protesty proti režimu prezidenta Vladimira Putina. Za účast na těchto akcích byl několikrát zatčen a uvězněn.

Němcov kritizoval Kreml za zhoršující se ekonomickou situaci, korupci či za angažmá Ruska v konfliktu na Ukrajině. Zavraždili ho 27. února 2015 na mostě nedaleko Kremlu krátce před demonstrací proti Putinově vládě a válce na Ukrajině, která se měla konat 1. března.

Loni v říjnu začal před vojenským soudem v Moskvě proces s pěticí Čečenců obžalovaných ze spáchání tohoto zločinu. Všech pět ale hned v úvodu řízení odvolalo přiznání, k nimž byli podle svého tvrzení přinuceni týráním.

Objednavatel vraždy mezi obžalovanými není. Ruská policie tvrdí, že je jím bývalý bojovník čečenského bezpečnostního praporu Ruslana Muchudinova, který se ukrývá v zahraničí. Rusko na něj vydalo mezinárodní zatykač.

Advokáti pozůstalých jsou přesvědčeni, že likvidace Němcova byla dílem osob z nejbližšího okolí čečenského vládce a oblíbence Kremlu Ramzana Kadyrova.

,

26. února 2017