Rozkol v ČSSD. Nahráváte Babišovi, vytýkají Sobotkovi spolustraníci

Rozkol v ČSSD. Nahráváte Babišovi, vytýkají Sobotkovi spolustraníci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Proti výměně ministrů z ČSSD, které avizoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), se začínají ozývat protesty zevnitř strany. Ostře se proti nim vymezili například sociální demokraté z Prahy 2. Podle nich chce Sobotka vyměnit ty ministry, kteří se dokáží postavit proti ministru financí Andreji Babišovu (ANO). Jednat by o tom se Sobotkou chtěli i na pátečním předsednictvu. Podporu by přitom podle svých slov měli mít i v jiných regionech.

Z organizace na Praze 2 přitom pochází jak ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, tak ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, kteří jsou hlavními adepty na výměnu. Po ostrých výrocích ve straně vyzval Sobotka k jednotě.

„Ministři, o jejichž odvolání se spekuluje, jsou známi svými jasnými postoji a dokáží se postavit za sociálně demokratické hodnoty, které hájí proti podnikatelskému populismu ministra Babiše. Premiérův avizovaný postup pouze nahrává hnutí ANO,“ napsali v prohlášení zástupci ČSSD na Praze 2. Podle nich je Sobotkův postup nekoncepční a 11 měsíců před sněmovními volbami poškozuje sociální demokracii.

„Chtěli bychom vyvolat jednání na předsednictvu ČSSD,“ uvedl serveru Echo24.cz zastupitel za ČSSD na Praze 2 a jeden z autorů prohlášení Šimon Krmenčík. Podobný postoj přitom podle něj přichází i z jiných regionů. „Stejný názor, že se předseda má za sociálně demokratické ministry postavit a ne je měnit, má i řada regionů,“ dodal. Jednání předsednictva a také politického grémia proběhne v pátek.

Jedná se přitom o první otevřenou kritiku Sobotkova rozhodnutí provést obměnu vlády zevnitř strany. Dosud totiž i sami sociálně demokratičtí ministři říkali, že je Sobotkovým právem postavit si vlastní tým. Další spoluautor prohlášení Michal Tobrman, zastupitel z Prahy 2, potvrdil, že prohlášení sepsali členové výkonného výbor oblastní organizace ČSSD pro Prahu 2 ve středu večer. „Nebylo to tak, že by to iniciovala jedna osoba, shodli jsme se na tom všichni,“ řekl pro Echo24.cz.

Sobotkovy hloupé kroky

Podle Tobrmana se jedná zejména o osobní podporu Marksové a Dienstbiera. „Ale chceme tím podpořit i další sociálnědemokratické ministry. Jednání pana premiéra totiž nedává smysl – nám, veřejnosti ani médiím,“ dodal. Tobrman je přesvědčen o tom, že proti krokům Sobotky se staví více obvodních organizací. „Nemyslím si ale, že se jedná o úplný rozkol uvnitř strany. My doufáme, že se to vyřeší, že se zase sjednotíme, protože jinak Babiš vyhraje volby na plné čáře,“ řekl.

„Cítili jsme tlak vůči některým sociálnědemokratickým ministrům. Po delší domluvě jsme se rozhodli proti tomu vymezit. Pan premiér se dříve vyjádřil proti lánskému puči a zákulisnímu stylu komunikace – pak jestli chce toto vymezeni zastávat, tak bychom jeho současné kroky chápali jako určitou neshodu,“ doplnil Krmenčík.

Také další podepsaný pod návrhem Jan Vaněk uvedl, že hodnotí kroky Sobotky jako hloupé, nepřipravené a nesystémové. Současně potvrdil, že cílem vyjádření je to, aby se situace řešila na vyšších místech. „Předpokládám, že to představitelé strany budou řešit už zítra na předsednictvu. Ale k tomu by zřejmě došlo i bez našeho vyjádření,“ řekl a dodal.

To, že iniciativa napsat toto prohlášení nepřišla od ministrů, potvrdila pro Echo24.cz sama Marksová i Dienstbier. „Ani jsem tam nemohla osobně přijít kvůli povinnostem ve sněmovně,“ uvedla Marksová. Také Dienstbier byl podle svých slov s prohlášením seznámen, až když bylo přijato. „Při jednání jsem přítomen nebyl a ani jsem ho neinicioval. Je to součástí vnitrostranické diskuze. Je to, jako každý názor, důležitý názor,“ uvedl. Na otázku, jestli má nějaké další informace o oblastních organizacích, které se staví proti předsedovi ČSSD, odpověděl, že neví, že to nezjišťoval.

Za Marksovou se postavily také pěstounské organizace, podle nichž je prvním ministrem, který se snaží o nápravu tristní situace v oblasti ohrožených dětí. „V českých ústavech je nebývale vysoký počet dětí (více než 8 tisíc), stovky dětí jsou z rodin odebírány zcela zbytečně kvůli chybějícím sociálním službám pro práci s ohroženými rodinami, systém péče je roztříštěn mezi tři ministerstva, do ústavů mohou být umisťovány i malé děti do tří let. Ministryně Marksová na rozdíl od svých předchůdců tyto problémy vnímá a přichází s konkrétními kroky, které reagují na skutečné potřeby ohrožených dětí,“ stojí v prohlášení.

Lánští pučisté, Zimola a mafie

Současně se ale Dienstbier pustil do boje za setrvání ve funkci i na sociálních sítích. A to nezvykle ostře. Na svém Twitteru napsal, že jeho odvolání chtějí lánští pučisté a pražská mafie. „V ministerské ruské ruletě po mém odvolání volají pučisté z Lán Tejc a Zimola + pražská mafie-pračka peněz Poche a podvodník Březina. Nová krev?“ napsal na svém účtu. Na otázku, odkud má informaci, že jeho konec chtějí právě tito lidé, Dienstbier pro deník Echo24.cz odpověděl, že z médií, ale také ze zdrojů uvnitř strany.

Změny ve vládě i uvnitř ČSSD nastínil premiér Bohuslav Sobotka v dopise, který rozeslal minulý pátek svým kolegům. Oznámil v něm, že po neúspěchu ČSSD v krajských a senátních volbách hodlá změny provést do měsíce. Dokonce se kvůli tomu sešel v úterý s prezidentem Milošem Zemanem. Po společném obědě Sobotka uvedl, že počínaje příštím týdnem se s dotyčnými ministry začne scházet. Změny ve vládě oznámí až po té, co s nimi seznámí Zemana.

Po čtvrteční kritice uvnitř ČSSD reagoval Sobotka prohlášením, ve kterém vyzval k jednotě ve straně.

,