Epidemie meningitidy

Epidemie meningitidy v Nigérii má přes 300 obětí, vakcíny chybí

Epidemie meningitidy
Epidemie meningitidy v Nigérii má přes 300 obětí, vakcíny chybí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nigérie bojuje s epidemií zánětu mozkových blan a nemá dostatek finančních prostředků na zajištění rozsáhlé vakcinace. Nová epidemie si v zemi od prosince vyžádala 328 obětí, během epidemie v roce 2009 přišlo o život 196 osob.

Epidemii vyvolala meningitida typu C, proti níž je očkování velmi drahé. Vedoucí nigerijského centra pro boj s nákazami Chikuwe Ihekuwazu uvedl, že jedna dávka vakcíny proti meningitidě stojí 50 dolarů (1 269 Kč). K dispozici v současnosti prý je ale pouze 500 000 dávek. Nákaza od prosince v Nigérii postihla 2 524 osob. 

Nemoc začíná jako běžná viróza. Mezi nejčastější příznaky patří nevolnost, vysoká teplota, citlivost na světlo, zvracení či bolest v krku, svalů a kloubů. Vedle mozku a míchy může zánět postihnout i další orgány – plíce, játra, srdce či nadledvinky. Meningitida je prudce nakažlivá a často smrtelná, zabíjí pět až deset procent infikovaných, kteří umírají během 24 až 48 hodin od projevení prvních příznaků.

Současná epidemie v Nigérii je ještě smrtelnější. Výskyt nemoci se zhoršuje v suchém období v takzvaném meningitidovém pásu, který se táhne subsaharskou Afrikou od Senegalu až po Etiopii. V této oblasti žije na 300 milionů lidí. Patří do něj i Nigérie.

Nigérie požádala o zásoby vakcíny Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), která jí poslala 500 000 dávek. Vzhledem k rozsahu epidemie jich však prý bude potřeba mnohem více. Očekává se, že dalších 800 000 dávek bude dovezeno z Británie. Nigerijská vláda o víkendu uvedla, že není důvod panikařit a že podobné epidemie jsou v zemi běžné. Nákaza meningitidou podle nigerijského ministerstva zdravotnictví byla zaznamenána i v sousedním Čadu, Nigeru, Kamerunu, Togu a Burkině Faso.

,

5. dubna 2017