Zeman stále věří, že se Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu

Zeman stále věří, že se Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Prezident Miloš Zeman stále věří, že se končící šéf hradního protokolu Jindřich Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu, záleží na ministerstvu zahraničí a souhlasu Vatikánu, uvedl po návštěvě Sněmovny. Novinářům také řekl, že Forejt na Hradě odvedl dobrou práci. Zatím s ním nemluvil, protože bývalý protokolář je nemocný.

„Jenom moje osobní přání je, protože odvedl mnoho užitečné práce, aby se stal velvyslancem ve Vatikánu, kam ho schválila už předminulá vláda,“ uvedl Zeman. Na dotaz, zda je to v současné situaci ještě možné, řekl: „To opravdu záleží na zamini, záleží na agrément, ale já tuto možnost stále vidím.“

Forejt se funkce vzdal v úterý z osobních a zdravotních důvodů. Prezident to odmítl blíže komentovat. „Pan Forejt je nemocný, proto jsem s ním nehovořil. To, že dobrovolně podal rezignaci, jistě víte, vydali jsme to v tiskové zprávě,“ uvedl. Devětatřicetiletý šéf protokolu patří k blízkým Zemanovým spolupracovníkům. V poslední době čelil kritice kvůli několika chybám. Například kvůli pozdnímu příjezdu na státní pohřeb na Slovensku či vyvěšení vlajky OSN místo Severoatlantické aliance.

Média v pondělí upozornila na existenci kompromitujícího videa, na kterém je údajně Forejt zachycen. Dvojice mužů více než měsíc nabízela po pražských redakcích zmiňovaný záznam s údajně diskreditujícími záběry dosavadního šéfa protokolu. S nabídkou na odkup videa se obrátili i na deník Echo24.cz. Redakce video odmítla koupit, protože o jeho publikování neměla zájem. Podobně odmítla záznam publikovat další média. Záběry z diskreditujícího videa nakonec zveřejnil jeden malý server.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se v úterý odmítl o působení Forejta na postu velvyslance ve Vatikánu bavit. „To je teď úplně mimo a já o ničem takovém nebudu debatovat,“ prohlásil Zaorálek.

Šéf diplomacie nechtěl blíže komentovat ani Forejtovo možné působení na ministerstvu, kde je končící hradní protokolář zaměstnaný a má takzvané služební neplacené volno. „Na nás se pan Forejt neobrátil s tím, že by nás informoval o tom, že končí na Pražském hradě… Zabýval bych se tím až tehdy, pokud by se na nás skutečně obrátil a chtěl u nás pracovat,“ řekl Zaorálek. Pro Forejta by pak na ministerstvu platila stejná pravidla jako pro další zaměstnance. „Na tom není nic, co by mělo někoho překvapit,“ poznamenal ministr.

Forejt na Hradě působil od roku 2002. O dva roky později se stal šéfem protokolu. Stejně jako Zeman si jeho služeb cenil i bývalý prezident Václav Klaus. Podle dostupných informací Forejt nedokončil vysokou školu, když o tom začala média spekulovat, podal rezignaci, Zeman ji ale odmítl přijmout. Forejt ovládá němčinu, angličtinu, francouzštinu, ruštinu a učí se italštinu.

Loni v dubnu při audienci u papeže Františka ve Vatikánu Zeman Forejta představil jako budoucího velvyslance. Řada diplomatů včetně Zaorálka Zemana za toto vyjádření kritizovala, bývalý velvyslanec ve Vatikánu Pavel Jajtner je označil za nátlak na Svatý stolec. Je totiž nepsaným pravidlem, že jména velvyslanců se veřejně oznamují či komentují až ve chvíli, kdy je schválí druhá strana.

,

7. prosince 2016