Prezidentský volební model

Drahoš by mohl těsně porazit Zemana, ukazuje průzkum

Prezidentský volební model
Drahoš by mohl těsně porazit Zemana, ukazuje průzkum

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Miloš Zeman by ze souboje proti Jiřímu Drahošovi odešel poražen a proti Michalu Horáčkovi by měl vyrovnané šance. Průzkum, který vypracovala agentura MEDIAN na zadání serveru Seznam.cz, přináší model o podobě druhého kola prezidentských voleb. V hodnocení vystupují také ostatní možní kandidáti jako Jiří Pospíšil, Martin Stropnický nebo Petr Kolář.

Volební model ukazuje, že případný duel mezi současným prezidentem a Michalem Horáčkem by byl vyrovnaný v poměru padesát ku padesáti. Mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem by pak vyšel těsně lépe pro bývalého šéfa Akademie věd. Drahoš by získal 50,5 procenta.

Ministr obrany Martin Stropnický by získal proti Zemanovi jedenačtyřicet procent. Stejně by dopadl duel mezi Jiřím Pospíšilem a současnou hlavou státu. V ní by europoslanec získal čtyřiačtyricet procent.

Vůbec nejvyšší rozdíl by pak byl mezi Zemanem a bývalým velvyslancem Petrem Kolářem. V něm by Zeman získal šedesát procent.

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš - Reprofoto: Youtube / Registr uměleckých výstupů

Kandidáti na prezidenta

Miloš Zeman začal kampaň na obhajobu prezidentského postu v pondělí. Petiční arch podepsala jako první jeho manželka, která se stala i zároveň šéfkou petiční akce. Sběr podpisů by pak podle předsedy Strany práv občanů Jana Veleby odstartovat 2. května.

Jiří Drahoš začal se sběrem podpisů 24. dubna. Dosud se mu podařilo oslovit 500 podporovatelů, kteří mu pomohou se podpisovými archy. Jako i rodiny Zemanů se prvním podpisem zapsala Drahošova manželka. Ta také slíbila, že arch předá všem známým.

Michal Horáček oznámil svou kandidaturu už v listopadu minulého roku. Prezidentskou kampaň si podle jeho slov zaplatí sám. „Kandiduji s úmyslem od svých spoluobčanů získat mandát. Volba prezidenta je přímá. Tu přímost chci naplnit, a to radikálně. Mezi mnou a vámi nestojí žádná politická strana a žádné sdružení. Chci, aby se prezident naší země nadstranickým neprohlašoval, ale aby jím skutečně byl,“ řekl Horáček.

, ls