První skandál v Riu. Šéf libanonské delegace vyhodil Izraelce z autobusu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Šéf libanonské delegace se postaral o první incident, který se stal na právě probíhající olympiádě v Riu. Před odjezdem z olympijské vesnice zabránil izraelským sportovcům, aby nastoupili do autobusu, který je měl odvést na slavnostní zahájení. Podle delegáta tam bylo připraveno velké množství autobusů, aby mohla každá delegace cestovat sama. Dodal také, že „Izraelci si říkali o malér“, uvedl server Times of Israel. Izraelský trenér se ale odvolává na organizátory, kteří mu řekli, ať cestují společně. Vztah obou zemí je dlouhá léta napjatý. Bojovaly proti sobě už ve dvou válkách.
Šéf libanonské delegace Saleem a-Haj Nacoula se vlastním tělem postavil do cesty izraelským sportovcům, kteří chtěli jet společně s Libanonci jedním autobusem. Podle Nacoula bylo ale ve vesnici víc než dost autobusů, které odvážely jednotlivé delegace ke stadionu Maracaná, kde se měla odehrát slavnostní ceremonie. „Bylo tam více jak 250 autobusů, které jely z olympijské vesnice na zahájení her. Potom co jsme nastoupili do autobusu číslo 22, pro libanonskou delegaci, jsem byl překvapen, protože se k nám snažili dostat i sportovci z Izraele,“ řekl Nacoula libanonským médiím.
Izraelská výprava se snažila nastoupit. „Řekl jsem řidiči, ať zavře dveře, ale trenér, který s nimi byl, tomu zabránil. Musel jsem tak stát ve dveřích a blokovat jim vchod, protože jsem věděl, že se tudy snaží útočit. Někteří z nich si řekli o malér,“ řekl Nacoula. Poukázal také na to, že Izraelci měli vlastní autobus. „Proč se snažili dostat do našeho autobusu, když mají svůj?,“ dotázal se řečnicky Nacoula.
Incident popsal i izraelský trenér Udi Gal, který na sociální síti zkritizoval Libanonce. Konflikt popisuje jinak než šéf libanonské delegace. Podle něj jim organizátoři řekli, aby společně odjeli. Když si ale libanonský delegát uvědomil, že by jeli společně, snažil se jim ve vstupu zamezit. „Trval jsem na tom, že do autobusu nastoupí i ostatní. V případě, že by Libanonci s námi nechtěli cestovat, mohli odejít,“ napsal Gal na Facebook. „Řidič nám otevřel dveře, ale vedoucí libanonské delegace se postavil do dveří a nechtěl další pustit. Organizátoři nechtěli, aby došlo k mezinárodnímu a fyzickému incidentu, tak nás poslali do jiného autobusu,“ napsal dále trenér izraelských jachtařů.
Galovi také vadí, že organizátoři podlehli tlaku libanonských sportovců. „Jak mohli něco takového dovolit v předvečer olympijských her? Není to přesný opak toho, o čem olympijské hry jsou? Nemůžu ani popsat to, co teď cítím. Jsem šokovaný a naštvaný z celého incidentu,“ napsal Gal.
Konflikt Izraele s Libanonem
Poslední válka mezi oběma zeměmi, známá jako Druhá libanonská válka, probíhala v létě roku 2006 a měla na svědomí 1360 obětí z obou táborů. Příčinou války byl únos dvou izraelských vojáků hnutím Hizballáh. Izrael odpověděl leteckými útoky na území Libanonu. Z důvodu konfliktu muselo své domovy opustit na milion a půl obyvatel obou zemí. Po čtyřiatřiceti dnech bylo mezi oběma stranami uzavřeno příměří.