Hackerský útok

Ukradli moje data hackeři? Zákazníkům Mall.cz odpoví nová aplikace

Hackerský útok
Ukradli moje data hackeři? Zákazníkům Mall.cz odpoví nová aplikace

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Společnost Mall.cz, která byla napadena útokem hackerů, se v současné době snaží pomoci poškozeným zákazníkům. Při nedávném útoku uniklo na 750 000 citlivých dat uživatelů, kteří se zaregistrovali před rokem 2015. Nyní na odstranění a posílení systému pracuje na 30 členů bezpečnostního týmu a firma spustila i speciální aplikaci.

Společnost v prohlášení uvedla, že se snaží poškozeným uživatelům co nejvíce vyjít vstříc. „Protože soukromí a bezpečnost našich zákazníků je pro nás prioritou, jednali jsme okamžitě a rozhodli se pro reset všech potenciálně ohrožených hesel,“ uvedl CEO společnosti Mall Group Jakub Havrlant.

V současné situaci na odstranění problému pracuje od pátku třicet členů bezpečnostního týmu. Společnost také posílila zákaznickou linku, která má nyní 60 lidí. Linka ale není moc využívaná. „Nárůst vytíženosti zákaznické podpory je v řádu jednotek procent,“ řekl serveru Echo24 PR manager Jan Řezáč.

Podle Řezáče je také velmi pravděpodobné, že se zákaznická linka vrátí do normálního režimu. „Stále máme samozřejmě zákaznickou linku posílenu, nicméně vzhledem k pozitivně se vyvíjející situaci se budeme pomalu vracet do standardního režimu. Samozřejmě v případě nutnosti jsme neustále připraveni ji znovu posílit,“ řekl pro Echo24 Řezáč.

Na svých internetových stránkách v pondělí společnost spustila aplikaci, díky které si mohou uživatelé ověřit, zda se problém uniklých dat týkal právě jejich účtu.

Možná pokuta od ÚOOÚ

Společnosti za únik citlivých dat hrozí milionová pokuta od Úřadu pro ochranu osobních údajů. „Obecně lze říci, že ÚOOÚ může takový únik po řádné kontrole či jiném řízení vyhodnotit jako porušení zákona č. 101/2000 Sb., a to se všemi důsledky, které z toho plynou. Tedy včetně přijetí případných opatření k nápravě či pokuty za přestupek, jejíž horní hranice zde může dosáhnout až 10 milionů korun,“ uvedl dříve pro Echo24 mluvčí úřadu Vojtěch Marcín.

Společnost ale zatím nechce nijak reagovat na možnou sankci od úřadu. „S ÚOOÚ spolupracujeme a poskytujeme mu veškerou součinnost. Diskuze nad výší pokuty je zatím zcela bezpředmětná, prioritou jsou pro nás naši zákazníci,“ řekl pro Echo24 PR manager společnosti Řezáč.

Ilustrační foto - Foto: Shutterstock

 

Ladislav Šustr

30. srpna 2017