Květen byl pro hypotéky rekordní. ČNB se bojí bubliny
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V květnu si Češi sjednali hypotéky za rekordních 21 miliard korun, informoval server ihned.cz. Jedná se o největší objem půjček na stavbu domů a bytů v tomto roce. Růst překvapil Českou národní banku (ČNB), která se od dubna snaží půjčování hypoték brzdit. ČNB se bojí hypotéční bubliny. Naopak poslanci prosazují co největší přístup k hypotékám pro všechny.
Zvýšená poptávka po úvěrech je částečně tažena nejistotou žadatelů, zda se doporučení ČNB stanou závaznými, a oni tak v budoucnu hůře dosáhnou na hypotéku, uvedl ředitel společnosti Chytrý Honza Jiří Paták. Druhým faktorem je podle něj tradičně silný květen, protože lidé chtějí mít vyřešený nákup bydlení před prázdninami. Podle generálního ředitele developerské společnosti Ekospol Evžena Korece všechny indície mluví pro další růst.
Rostoucí objem peněz v hypotékách dělá ČNB již dlouhodobě starosti. Bojí se, že ceny nemovitostí a množství půjčených peněz jsou nadhodnocené. „Ceny nemovitostí se již loni dostaly na maxima a čísla za první čtvrtletí ukazují, že byla maxima překročena. Růst cen je tak nejrychlejší v EU a podle našich analýz jsou ceny bytů v ČR mírně nadhodnocené,“ například varoval 13. června Jan Frait, ředitel samostatného odboru finanční stability ČNB. Jako varování co může způsobit hypoteční bublina funguje nedávná světová finanční krize, kterou odstartovaly nadhodnocené hypotéky na americkém trhu.
Hypotéky tlačí nahoru dobrý stav ekonomiky, nízké úrokové sazby a rostoucí ceny bytů. Lidé se díky prosperitě nebojí, že přijdou o možnost jak půjčku splácet. „Lidé mají velkou důvěru v ekonomiku a nebojí se, že přijdou o zaměstnání a budou mít problémy se splácením,“ řekl pro ihned.cz Libor Ostatek, šéf makléřské společnosti Golem Finance.
Stoupající ceny bytů znamenají, že mnoho nemá šanci si na dům či byt ušetřit z vlastního. Proto si půjčují u bank. Podle údajů poradenské společnosti Deloitte ceny nemovitostí meziročně vzrostly o 23 procent. Průměrná cena nového bytu je nyní 60 tisíc korun za metr čtvereční v Brně a 72 tisíc v Praze. Rozdíly v cenách jsou v jednotlivých krajích propastné, například za cenu průměrného pražského bytu by dalo pořídit šest bytů v Ústeckém kraji.
ČNB proti hypotéční bublině bojuje zpřísněním podmínek za jakých banky smějí poskytovat hypotéční úvěry. Například zvýšením toho kolik lidé musejí mít naspořeno, aby si mohli půjčit. Podle ihned.cz se většinou jedná o pětinu hodnoty nemovitosti.
Většina prostředků k regulaci hypotéčního trhu, které má ČNB k dispozici, jsou pouze doporučení. To se nyní snaží ČNB změnit pomocí novely zákona o ČNB, která nyní leží ve sněmovně a jež by doporučení udělala závazná. Cílem je získat větší možnosti jak regulovat hypotéční trh. Někteří poslanci však s většími pravomocemi pro ČNB nesouhlasí. „Zákon říká, že by hypotéky byly jen pro bohaté. To je špatně, mladé rodiny a střední třída by pak na hypotéky nedosáhly,“ řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Podpořil ho Herbert Pavera (TOP 09 a Starostové). „Je to novela proti běžným domácnostem, proti nižší a střední třídě,“ prohlásil Pavera.
Nesouhlas se stávající podobou novely vyjádřili i vládní poslanci. „Budeme usilovat o zjemnění regulace, otázka je u té míry,“ řekl novinářům Jaroslav Klaška (KDU-ČSL). Obavy ze ztíženého přístupu rodin k bydlení vyjádřil i předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD).