Kalousek v čele zrušené debaty, píše iDNES. Je to blábol, tvrdí politici
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Poté, co lídři pěti politických stran oznámili, že se nezúčastní debaty na serveru iDNES.cz, který vlastní ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, zareagovali na to hlavní redaktoři ministrova vydavatelství Mafra.
Podle nich jde o marketingový tah Miroslava Kalouska a že stojí v čele celé akce. Političtí lídři s tímto tvrzením nesouhlasí a někteří ho dokonce považují za blábol.
„Miroslav Kalousek tak stojí v čele těch, kteří mají buď máslo na hlavě, nebo nemají témata, která by je dokázala proslavit jinak než papouškováním,“ napsala v článku šéfredaktorka serveru iDNES.cz Naděžda Petrová.
Podle Jaroslava Plesla, který vede deník MF Dnes, jde zase o pouhé předvolební gesto, jelikož dříve bojkotujícím politikům o pozornost obou médií šlo.
„U Miroslava Kalouska je to pochopitelné. Boj proti Babišovi je jeho jediným předvolebním tématem, neboť nic dalšího z jeho rétoriky už na voliče nezabírá a podpora jeho strany kontinuálně klesá, přičemž TOP 09 aktuálně balancuje na hraně volitelnosti,“ napsal na serveru iDNES.cz šéfredaktor Plesl.
Miroslav Kalousek však odmítl, že by stál v čele organizování neúčasti na debatě.
„Já bych si to přál, ale takovou moc nemám. Jsme lídři suverénních stran a máme svůj názor. Každý z nás se rozhodoval svobodně a samostatně. Asi se tomu už nikdy nevyhnu,“ řekl pro ECHO24.cz Miroslav Kalousek.
Celou situaci předseda TOP 09 okomentoval již ve středu na svém Twitteru. „Já tomu neuniknu. Je nás pět, každý máme svůj rozum i názor, ale můžu za to já… A pak ještě uprchlíci,“ napsal Kalousek.
Já tomu neuniknu..Je nás pět,každý máme svůj rozum i názor,ale můžu za to já..😄A pak ještě uprchlíci..😄https://t.co/Q8YEBhLS8f
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 31. srpna 2016
Vliv Miroslava Kalouska odmítly i ODS, ČSSD a Starostové a nezávislí. „K tomuto rozhodnutí jsem dospěl sám a rozhoduji se sám za sebe,“ řekl pro ECHO24.cz předseda ODS Petr Fiala. „Budu klidně odpovídat na dotazy novinářů MF DNES, ale předvolební debata je úplně jiná věc. Je logické, že to nelze provádět v médiu, které vlastní jeden z těch politických soupeřů,“ dodal Fiala.
Marketingový tah Miroslava Kalouska v neúčasti na politické debatě nevidí ani ČSSD. Podle MF DNES kancelář premiéra Bohuslava Sobotky prve koordinovala jeho kalendář tak, aby se mohl předvolební debaty účastnit. Mluvčí ČSSD Michal Kačírek však pro ECHO24.cz řekl, že účast na debatě nepotvrdili. „Řekli jsme jen, že bychom termín mohli garantovat. Žádné oficiální vyjádření jsme neposlali, jelikož nám nedorazilo ani žádné oficiální pozvání.“ Dále vysvětlil, že pozvánka, která tři týdny před plánovanou debatou dorazila, se rázem stala neplatnou, jelikož se změnil termín.
„Rozhodli jsme se, že nebude dobré se účastnit debaty v mediálním impériu MAFRA. Měnil se termín i moderátor debaty a sama redakce by nebyla objektivní,“ dodává mluvčí ČSSD. Deník, který vlastní někdo, kdo jde jako politický konkurent do voleb také, může podle Kačírka této debaty zneužít.
Další stranou, která účast na debatě iDNES.cz odmítla, jsou Starostové a nezávislí (STAN), podle slov předsedy Petra Gazdíka to však nebylo způsobené vlivem předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. STAN se k neúčasti na debatě podle Gazdíka rozhodl minulý týden v pátek po společné debatě s představiteli ČSSD, ODS a KDU-ČSL. „To, že mě v rozhodnutí ovlivnil Miroslav Kalousek, považuji za ne příliš zdařilý novinářský blábol,“ řekl Gazdík. O tom, zda měl šarm Miroslava Kalouska vliv třeba na Bohuslava Sobotku Gazdík pochybuje.
Mafra, … Mafra jede. Bylo to tu a úúúž je to tady zas. @MasarovicRobert @kalousekm @LudanekvTatrach pic.twitter.com/IJkQMGXUH0
— Václav Novák – (@novakvaclav) 31. srpna 2016
„Převádět celý spor na osobu Miroslava Kalouska je snahou zakrýt skutečné důvody. Politika je jako sport a pokud tam má být rozhodčí, který je zaměstnancem jednoho z týmů, není to férový zápas. Očekával bych od novinářů nějakou sebereflexi a snahu dokázat, že zamezí neférovosti,“ řekl Gazdík. Zároveň přiznal, že ví, jak jsou redaktoři MF DNES úkolováni a porušují podle něj etické a morální kodexy. „Bylo mi naznačeno, že za to, že jsme se k tomu připojili, budeme ignorováni,“ řekl pro ECHO24.cz předseda STAN Petr Gazdík.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se k celé situaci nechtěl vyjadřovat.
Debata bude, ale kde?
O tom, zda bude debata lídrů politických stran ze serveru iDNES.cz přesunuta jinam, nejsou zatím dostupné přesné informace. Podle mluvčího ČSSD jsou plánovány předvolební debaty v České televizi a v deníku E15. O debatu ve stejném dni projevil zájem i Deník.cz, o kterém však většina politiků podrobnější informace nemá.
„Debata se uskuteční koncem září v redakci a bude zveřejněna jak v tištěné, tak internetové on-line verzi. Zúčastní se jí lídři všech velkých politických stran. Možná jich bude i více než těch pět, které odmítli účast na iDNES.cz,“ řekl pro ECHO24.cz generální ředitel Deníku Michal Klíma. Mezi nimi i předseda hnutí ANO a majitel společnosti Mafra Andrej Babiš.