Staronový předseda Senátu

Milan Štěch obhájil křeslo předsedy Senátu

Staronový předseda Senátu
Milan Štěch obhájil křeslo předsedy Senátu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Milan Štěch (ČSSD) byl ve středu hned v prvním kole zvolen předsedou Senátu na další dva roky. Podle očekávání zůstal jediným kandidátem, kterého členové horní komory vybírali tajné volbě. Štěch získal 54 hlasů ze 78 odevzdaných. Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha k jeho nominaci uvedl, že Štěch se vždy snažil chovat nadstranicky a výtky vůči němu v souvislosti s podpisem pročínského prohlášení ústavních činitelů to nezmění.

„Doufám, že vás, kteří jste mi v tuto chvíli hlas nedali z jakýchkoli důvodů, přesvědčím, že moje práce bude ve prospěch tohoto Senátu,“ řekl senátorům po zvolení staronový předseda horní komory. Za obdržené hlasy pak srdečně poděkoval.

Podporu Štěchovi před volbou vyjádřili jeho spolustraníci. „Věřím, že (Štěchova) dvacetiletá práce v Senátu a poslední období ve funkci předsedy Senátu je více než jedny pochybnosti v souvislosti s jedním prohlášením čtyř ústavních činitelů,“ uvedl Vícha.

Reagoval tak na oznámení senátorských klubů KDU-ČSL a Starostové spolu s nezávislými, které se rozhodly Štěcha nepodpořit. Důvodem byl jeho podpis pod prohlášením o respektu k Číně a její územní celistvosti, v němž se ústavní činitelé zároveň distancovali od přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlamy některými českými politiky včetně lidoveckých.

Obě frakce, které by měly rovněž získat místa ve vedení Senátu, mají v jednaosmdesátičlenné horní komoře jen 27 členů. Kluby ČSSD, ODS a ANO mají oproti tomu v horní komoře většinu 42 hlasů, které by ke Štěchovu zvolení mohly stačit. Výsledky voleb mají být oficiálně oznámeny v 11:20.

Čtěte více: Opakované senátní volby na Mostecku se budou konat na konci ledna

,

16. listopadu 2016