Kancléřka proti CSU tvrdě hájí neomezený počet migrantů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sesterským stranám německé vládní koalice CDU a CSU se ani na začátku volebního roku nedaří vyřešit spor o horní hranici počtu uprchlíků. Jak kancléřka a předsedkyně Křesťanskodemokratické unie Angela Merkelová, tak šéf bavorské Křesťanskosociální unie Horst Seehofer totiž podle německých médií odmítli kompromis navržený jejich stranickými kolegy.
I když se názory CDU a CSU na uprchlickou politiku za poslední měsíce poněkud sblížily, zásadně je i nadále dělí postoj k omezení počtu přijímaných běženců. CSU požaduje, aby se strop stanovil na 200 000 uprchlících ročně a dokonce hrozí, že pokud se tak nestane, nepůjde do příští vlády. CDU tento požadavek odmítá a argumentuje i tím, že by takové ustanovení bylo nejspíš v rozporu s ústavou.
Dvojice stranických expertů na otázky vnitřní bezpečnosti - Armin Schuster za CDU a Stephan Mayer za CSU - se proto už před několika měsíci obrátila na předsedy stran dopisem s návrhem možného kompromisního řešení. Návrh počítá s tím, že by kapacita pro přijímání běženců byla proměnlivá, každý rok by se počítala znovu a byla by navázána na počet uprchlíků z roku předešlého.
Ani kompromisní návrh, ani tlak některých straníků ale nejspíš v dohledné době k urovnání sporu nepovedou. Deník Bild v pátek uvedl, že v okolí bavorského premiéra Seehofera se o návrhu dvojice poslanců mluví jako o mrtvě narozeném. Vedení CSU nadále požaduje stanovení pevné hranice pro přijímání uprchlíků. Návrh podle listu nepodporuje ani Merkelová, která se obává kontroverzí, které by každoroční stanovování počtu běženců přinášelo.