Občanský zákoník platí půl roku a ministerstvo už ho chce měnit

Pelikán cupuje Eliáše

Občanský zákoník platí půl roku a ministerstvo už ho chce měnit
Pelikán cupuje Eliáše

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Přinesl nejrozsáhlejší změny civilního práva za uplynulých 50 let. Teď by se měl výrazně změnit hned po půlroce od uvedení do praxe. Řeč je o novém občanském zákoníků, jehož akční novelu chystá na ministerstvu spravedlnosti tým náměstka Roberta Pelikána. Zatímco premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) svižnou změnu podporuje, profesor Karel Eliáš jako autor původního textu nad ní kroutí hlavou. Rychlá a obsáhlá úprava podle něj může významně otřást právní jistotou v Česku.

Nový občanský zákoník pokrývá nejrůznější životní situace od narození až po smrt. Vznikal přes deset let, práce na něm začaly už v roce 2001 za tehdejšího ministra spravedlnosti Otakara Motejla. Výsledek s rekordním počtem 3081 paragrafů se dostal do Sbírky zákonů za Nečasovy vlády a účinný je od začátku letošního roku. Úplně přitom nahradil původní normu z roku 1964, kterou předtím politici měnili vždy jen po částech.

Ani dlouhá doba přípravy v českých podmínkách samozřejmě nestačila na to, aby byl zrod nového kodexu bezproblémový a ideální. Potíže nastaly především s balíkem doprovodných zákonů, který zákonodárci přijímali loni na podzim, tedy na poslední chvíli. Hned v prvních měsících letošního roku se tak začaly ukazovat první problematické pasáže. Resort spravedlnosti proto začal chystat stručnou novelu, která by měla podchytit nejproblematičtější místa.

„Existoval asi třístránkový seznam spíš technických chyb, které měly ale vážný dopad,“ řekla Týdeníku ECHO Hana Marvanová. Jako tehdejší 1. náměstkyně měla přípravu změn na starosti. „Uvedla bych třeba problém ohledně prohlášeného konkurzu na manžele, kteří pak nebyli oprávněni starat se o jmění dítěte. Šlo o chybné slovo, místo insolvence byl použit konkurz,“ zmínila.

Kromě odstranění technických chyb chtěla Marvanová změnit občanský zákoník v několika úzce vymezených bodech. Prosazovala například zrušení svěřenských fondů, změny kvůli umisťování dětí do Klokánků nebo nižší než stoprocentní účast na schůzi bytových družstev měnících stanovy. Úpravou měl projít také notářský zápis u plné moci nebo společné jmění manželů.

Ambiciózní právník odmítl zůstat u stručné novely

Hana Marvanová ale v červnu svoji kancelář po sporech s ministryní Helenou Válkovou (za ANO) vyklidila. A novým 1. náměstkem se stal Robert Pelikán, který do té doby šéfoval legislativě na resortu financí u Andreje Babiše. Mladý ambiciózní právník se rozhodl, že s ním v úřadě bude hned první novelizace kodexu civilního práva obsáhlejší, než chtěla předchůdkyně.

„Musíme udělat něco například s opakovaným tříletým přezkumem svéprávnosti. Soudci to nestíhají, rozhodují jen formálně. Navíc nám to vyčerpává rozpočet,“ nastínil jednu ze změn na setkání s novináři 10. července. Ministryně Válková tu také prohlásila, jak teď její resort pracuje na novele občanského zákoníku nejpilněji ze všeho. I během víkendů.

Zajímavý je přitom tým, který novelizaci připravuje. Při ministerstvu spravedlnosti funguje už od podzimu 2012 Komise pro aplikaci nové civilní legislativy, zkráceně KANCL. Právě s ní dávala svůj návrh dohromady Marvanová. Pelikán si ale vytvořil vlastní pracovní skupinu. Vede ji on společně s JUDr. Petrem Čechem z pražské právnické fakulty. Právě Pelikán s Čechem mají jako tandem na kontě řadu seminářů k občanskému zákoníku, které pořádala advokátní kancelář Vrána a Pelikán. Tedy firma, kde je nynější náměstek 40procentním společníkem.

Zákoník mají měnit studenti. Exministr Pospíšil je v šoku

„Je tu aktuálně dalších deset pracovníků ministerstva a externí expertní konzultanti na některé otázky,“ uvedla ke složení skupiny mluvčí resortu Kateřina Hrochová. Podle informací Týdeníku ECHO jsou dalšími členy skupiny Jan Flídr, Anežka Janoušková, Bc. Daniel Lála, Lenka Oulíková, Jakub Sosna, Mgr. Antonín Stanislav, Ing. Kateřina Šejdová, Klára Švandelíková a Barbora Záleská. Zhruba v polovině případů jde teprve o studenty práv.

Výběr studentů přitom vůbec nebyl náhodný. Striktně se omezuje na pražskou právnickou fakultu, jejíž prostředí Pelikán s Čechem důvěrně znají. Například Janoušková, Lála nebo Švandelíková jeli minulý rok na fakultní výjezdní seminář z obchodního práva, který měl podtitul Obchodní korporace na prahu „nového světa“. Když si kupovali jízdenku do výcvikového střediska Univerzity Karlovy v Peci pod Sněžkou, těžko mohli tušit, že sami budou příští rok v létě pracovat na změně nejrozsáhlejší právní normy v Česku.

K dobru 1. náměstka jde jistě fakt, že si do týmu vybral studenty se zápalem. Třeba sympatická bruneta Anežka Janoušková ze čtvrtého ročníku nedávno úspěšně reprezentovala tým pražských práv na mezinárodní soutěži. Přesto by na jejím místě člověk čekal spíš dlouholetého experta na oblast civilního práva. „Jsem fakt v šoku, že zákoník mají přepisovat studenti,“ řekl Týdeníku ECHO v reakci na složení skupiny bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Válková s Pelikánem přiznali novinářům, že původní autoři nesledují jejich počínání s radostí. „Autoři jsou skutečně nervózní, že z toho děláme trhací kalendář. Neděláme,“ hájil se Pelikán. „Profesor Eliáš je nervózní, já ho uklidňuji,“ připojila se Válková. Její náměstek pak dodal, že s autory normy chce ministerstvo navrhované úpravy ještě konzultovat. „Na druhou polovinu srpna připravujeme oponenturu našeho návrhu profesorem Eliášem,“ prohlásil Pelikán.

Náměstek v tu chvíli ale ještě žádnou oponenturu dojednanou neměl. „Zatím jsem byl kontaktován jen neformálně a neoficiálně jedním z poradců pana náměstka Pelikána. K žádné dohodě dosud nedošlo. Proto mě překvapilo, že informace už začala z podnětu ministerstva svůj mediální život,“ řekl Týdeníku ECHO Eliáš.

Rok 2011, vláda a Karel Eliáš představují teze nového občanského zákoníku - Foto: ČTK

Profesor Eliáš varuje před otřesem právní jistoty

Uznávaný právní expert pracoval pro ministerstvo od roku 1997, jen při přípravě občanského zákoníku tu zažil deset ministrů. A spolupráci se v principu nebrání ani nyní. „Oponentuře návrhu novely přístupný jsem, ale záleží na podmínkách,“ uvedl. „Jde mi hlavně o standard přípravy novely a přirozeně i o to, aby mé názory našly u ministerstva odpovídající reflexi. Stejně jako to vidím u sebe, věřím, že i vedení ministerstva má dobrou vůli směřující k prospěchu výsledku. Co by zákoníku i veřejnosti nejvíc ublížilo, by bylo dát přednost osobním ambicím.“

Profesora Eliáše nicméně udivuje, jak rychle a razantně chce teď resort do úpravy o více než třech tisících paragrafech zasáhnout. Připomíná, že podle vládního programového prohlášení mělo ministerstvo nejdřív průběžně analyzovat uplatňování občanského zákoníku v praxi. A teprve pak začít chystat novelu, která by mezery, nedostatky a nejasnosti napravila.

„Nemám žádné informace, kdy a kým byla taková analýza provedena. Myslím, že média by měla naléhat na její zveřejnění. Ke snaze o rychlou a rozsáhlejší novelizaci mám hodně rezervovaný postoj,“ řekl Eliáš. Připomněl, že sám Pelikán ještě koncem června uváděl, že novela občanského zákoníku není součástí legislativního plánu vlády na letošní rok.

„Představa, že se zákoník připravovaný dlouhé roky za účasti stovek právníků, z nichž každý měl nějaký názor, vylepší výraznější ,akční' novelou zpracovanou přes léto, včetně koncepčních změn, by třeba v sousedním Německu vyvolala značný údiv,“ prohlásil profesor. Na pomoc si vzal nedávný průzkum mezi německými investory, podle kterého se díky občanskému zákoníku stalo Česko pro německé investory atraktivnější.

Podobně to vidí i bývalá náměstkyně Marvanová. „Nebyla jsem zastáncem rozsáhlé novelizace. Nevím, jak by se to v rychlosti dalo udělat, aby tam zase nebyly chyby. Říkala jsem k tomu následující tezi: Ještě horší než špatné zákony jsou ty, které se neustále mění,“ zmínila. Že by rozsáhlá změna mohla vzniknout přes léto, jí připadá nemožné.

Podle Eliáše by se teď měl zákoník hlavně usadit v praxi. „V tom mají nezastupitelnou funkci soudci. Na ně se také zákoník s důvěrou obrací jako na představitele moci, která právo dotváří a která zákonům rozumí lépe než jejich tvůrci,“ zmínil. „Výraznější novela měnící obsah zákoníku krátce po jeho účinnosti může významně otřást právní jistotou.“

O novelu občanského zákoníku se během bilanční návštěvy na resortu bude zajímat i premiér Bohuslav Sobotka. „Ano, budu se o to zajímat. Je to důležité téma,“ uvedl předseda vlády pro Týdeník ECHO. Cestu na ministerstvo spravedlnosti plánuje na konec července. Sám podporuje rychlou novelizaci kodexu. Jestli se ztotožní s rozsáhlými plány změn náměstka Pelikána, ale už nespecifikoval.

Jan Kálal

18. července 2014