Státní zástupci se k Forejtovi nehlásí. Prověrku by mohl vrátit sám

Státní zástupci se k Forejtovi nehlásí. Prověrku by mohl vrátit sám

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Nejasná situace ohledně bezpečností prověrky Jindřicha Forejta by se mohla vyřešit do konce týdne. Podle poslance Martina Lanka (Úsvit) by se Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) měl rozhodnout během několika dní, zda zahájí řízení o odebrání prověrky. Podle Lanka je ale možné, že Forejt osvědčení vrátí i sám.

Dlouholetý hradní ceremoniář po sporech v Kanceláři prezidenta republiky tento týden rezignoval mimo jiné poté, co se dva muži snažili prodat médiím kompromitující nahrávku z jeho soukromí, ve které šňupe bílý prášek. Sám Forejt se ke kauze dosud nevyjádřil, nepodal ani trestní oznámení.

„Jasněji ohledně toho, zda bude nutné zahájit řízení o odebrání bezpečnostní prověrky, by mohlo být koncem týdne. Může se to ale vyřešit i jinak. Teoreticky se může stát, že pan Forejt nebude riskovat prověřování a raději osvědčení vrátí sám. To bych na jeho místě udělal já,“ řekl pro Echo24.cz poslanec Úsvitu Martin Lank ze sněmovní komise pro kontrolu činnosti NBÚ, která se za účasti šéfa úřadu Dušana Navrátila ve středu Forejtovou prověrkou zabývala.

Jindřich Forejt s Václavem Klausem při výstupu na Sněžku - Foto: Jan Zatorsky

Odcházející hradní protokolář má podle poslance Lanka prověrku na stupeň tajné. Získat ji měl před několika měsíci s platností na několik let. „Pokud se jedná čistě o můj soukromý názor, tak si dovedu obtížně představit, že člověk, na kterého existují takové materiály, by tu prověrku měl mít,“ doplnil.

NBÚ záležitost nemůže komentovat. Alespoň v obecné rovině však uvádí, že mapuje a prověřuje veškeré informace, které by mohly ovlivnit platnosti prověrky. „Každý, kdo je držitelem platného osvědčení, musí splňovat podmínky pro jeho vydání po celou dobu jeho platnosti. Tuto skutečnost je povinen NBÚ prověřovat jak na základě vlastních informací, tak i na základě informací získaných od jiných subjektů, s nimiž spolupracuje, i od právnických a fyzických osob,“ uvedl mluvčí NBÚ Radek Holý.

„Takovou skutečností jsou samozřejmě i případné informace, pro které by mohl být držitel osvědčení vydíratelný. Pokud na základě tohoto prověření dojde NBÚ k závěru, že existuje důvodná pochybnost o tom, že držitel osvědčení i nadále splňuje podmínky pro jeho vydání, zahájí řízení o zrušení jeho platnosti,“ doplnil úřad. Záležitostí se zabývá také Národní protidrogová centrála.

Státní zástupci se k Forejtovi nehlásí

Okolnosti pořízení kompromitující nahrávky, jejímž autorům hrozí za porušení cizích práv až pět let za mřížemi, by se podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) měly vyšetřit. Pokud materiál sloužil k vydírání, pachatelům by hrozila až více než dvojnásobná trestní sazba. Prověřit by to podle Chovance mělo státní zastupitelství, to se zatím k případu nehlásí. „Úroveň dostupných informací mi neumožňuje nyní se k věci vyjádřit,“ uvedla pro Echo24.cz pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Jindřich Forejt na svou funkci rezignoval v úterý, odchod zdůvodnil osobními a zdravotními důvody. Intimní video pořízené v jeho pražském bytě nabízeli řadě českých médií dva muži. V posledních týdnech obcházeli redakce a požadovali za nahrávky okolo čtvrt milionu korun. S nabídkou na odkup videa se dvojice obrátila i na deník Echo24.cz. Redakce video odmítla koupit, protože o jeho publikování neměla zájem. Podobně odmítla záznam publikovat další média. Snímky z diskreditujícího videa nakonec zveřejnil jeden malý nejmenovaný server.

Forejta, který zůstává nadále zaměstnancem ministerstva zahraničí, by mohl nahradit současný zástupce ředitele daného odboru Vladimír Kruliš, člen Strany práv občanů, nebo někdejší zástupce šéfa hradního protokolu Miroslav Sklenář. Ten dosud působil ve společnosti China Energy Company Limited (CEFC), kde již podal výpověď. Podle kancléře Vratislava Mynáře odbor protokolu může nějaký čas fungovat i bez ředitele.

Forejta se ve středu zastal bývalý prezident Václav Klaus, který jeho odchod z funkce označil za vynucený. Zacházení s Forejtem, který vedl hradní protokol i za jeho působení na Hradě, ho lidsky velmi zasáhlo, uvedl v prohlášení. Diskreditaci Forejta odsoudil. Prezident Miloš Zeman zas stále věří tomu, že by se Forejt mohl stát velvyslancem ve Vatikánu.