DAŇ Z PŘÍJMU FYZICKÝCH OSOB

Dvouletý klid či nový zákon? Politici chtějí zlepšit chaotický výběr daně z příjmu

DAŇ Z PŘÍJMU FYZICKÝCH OSOB
Dvouletý klid či nový zákon? Politici chtějí zlepšit chaotický výběr daně z příjmu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Všechny strany a hnutí se dlouhodobě shodují na tom, že zákon o dani z příjmu tzv. příjmovka je složitá a problematická. Teď to navíc potvrdila i kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu. V čem už se strany tolik neshodují je to, jak problémy se zákonem vyřešit – zda udělat řádnou revizi, sepsat zcela nový zákon, nebo ho aspoň chvíli nechat tak, jak je. Mezi tím si úředníci na ministerstvu financí připravují vlastní zcela novou verzi.

Vybírání daní z příjmu fyzických osob je chaotické, zákon je nepřehledný a složitý a komplikace s ním mají nejen poplatníci, ale i úředníci. Tak by se daly zjednodušeně shrnout závěry kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu, který správu daně z příjmu prováděl. Ačkoliv dílčí zjištění mohla přinést některé nové informace, celkové zjištění – že zákon je přespříliš složitý – nemohlo nikoho překvapit. Shodují se na tom odborníci, politici, úředníci i sami poplatníci už dlouho.

Strany a hnutí, které uspějí v podzimních sněmovních volbách, budou mít čtyři roky na to, aby s problematickým zákonem něco provedly. „Nebránil bych se vůbec tomu, aby vznikl nový zákon, skoro si myslím, že by to byla lepší cesta. Mám totiž obavy, že pokud by se začal přepisovat stávající zákon, že by spolu různé zájmové skupiny, které už dnes mají vyjednané nejrůznější výjimky, začaly bojovat,“ uvedl pro server Echo24 ekonomický expert ODS poslanec Jan Skopeček.

Dvouroční daňové prázdniny

Pro nový zákon by zvedla ruku i TOP 09. „Já se vůbec nebráním tomu, že vznikne nový zákon, ale to už je jenom technická věc. Já si jen dovoluji připomenout, že jsem v roce 2012 prosadil zásadní novelu, která zjednodušovala velmi radikálně zákon o dani z příjmu. Ten zákon se stal platnou součástí právního řádu, ale tato vláda ho ještě před nabytím účinnosti zrušila,“ řekl serveru předseda strany Miroslav Kalousek, podle nějž současná vláda udělala vše pro to, aby se situace nezlepšila.

Lidovci by naopak rádi nechali příjmovku pár let tak, jak je. „My bychom nejraději naší ekonomice a podnikatelům naordinovali dvouletý daňový klid. Nehýbat s ničím a pokud by mělo dojít k nějaké daňové reformě nebo jiným změnám, tak využít dvouletého klidu k zásadnějším diskuzím, ale také analýzám a propočtům, aby ta nová úprava byla účinná a cílená a dosáhla svého účelu,“ uvedl pro Echo24 poslanec KDU-ČSL Jaroslav Klaška, který má ekonomické otázky ve straně na starosti.

Klaška se přitom odvolává na podnikatele. „Hlavně podnikatelé nám říkají, ať už nic neměníme, že se s tím naučí žít, i když si o tom myslím své. Takže já s nimi soucítím v tom, že potřebují alespoň dva roky klidu, aby si začali plánovat investice nebo rozvoj firmy a dopředu věděli, co přijde,“ dodal Klaška. Lidovci přitom čtyři roky seděli ve vládě, která zavedla například kontrolní hlášení DPH, elektronickou evidenci tržeb nebo snížila výdajové paušály pro podnikatele.

Jasno v tom ještě na začátku roku neměli sociální demokraté. „Zda to provést jen novelizací zákona o dani z příjmu, či napsat úplně nový zákon, je na zvážení. Cesta pouhé novelizace je cesta jednodušší, každopádně v současné podobně zákona o dani z příjmu je bezpočet daňových výjimek, které jsou z pohledu sociální demokracie neakceptovatelné, a napsat úplně nový zákon je cesta efektivnější. Nesmí to ovšem způsobit komplikace pro daňové poplatníky,” uvedl v únoru pro server Echo24 ekonomický expert ČSSD Michal Pícl.

Ilustrační foto - Wikimedia Commons / Petr Kadlec

Jenže mezi tím na ministerstvu financí připravují úředníci pod vedením ministrů z hnutí ANO (nejdříve Andrej Babiš, poté Ivan Pilný) vlastní verzi zákona o dani z příjmu. „Než ho novelizovat po sto padesáté první, rozhodli jsme se na ministerstvu financí radši napsat úplně nový zákon o dani z příjmů. Ten bude napsaný tak, aby ho politici znovu jen nekomplikovali, ale případně jen měnili daňové sazby, výše odpočtů apod.,“ napsal v únoru Babiš v textu na serveru Express, v němž současnou podobu zákona označil za totální chaos.

Resort financí připravil více než 120stránkový dokument, ve kterém popisuje, jak by měl nový předpis vypadat. Právě kvůli tomu se ale nabízí otázka, zda povede ke skutečnému zjednodušení. „Je to složité a rozsáhlé a můj hrubý odhad je, že se ten zákon nedostane pod tisíc paragrafů,“ komentoval přípravu zákona v minulosti člen rady Unie daňových poplatníků David Hubal, podle kterého by tedy nová norma mohla podnikatelům, kteří už tak mají spoustu nových starostí např. s EET či kontrolním hlášením, naopak jen přitížit.