PRAŽSKÁ KANDIDÁTKA ČSSD

Konec Ludvíka, znovu neuspěl. Dolínek jedničkou pražské kandidátky ČSSD

PRAŽSKÁ KANDIDÁTKA ČSSD
Konec Ludvíka, znovu neuspěl. Dolínek jedničkou pražské kandidátky ČSSD

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Sociální demokraty povede v Praze do sněmovních voleb stranický místopředseda a náměstek pražské primátorky Petr Dolínek. Členové ČSSD mu při volbě lídra dali v těsném hlasování přednost před ministrem zdravotnictví a předsedou pražské sociální demokracie Miloslavem Ludvíkem. Výsledek znamená, že Ludvík na kandidátce vůbec nebude figurovat a se stranickou politikou kromě ministerské funkce končí. Výsledky oznámila ČSSD v sobotu na Twitteru.

Dolínek obdržel 375 hlasů, tedy 50,58 procenta. Ludvík získal 361 hlasů. Na dalších místech navrhované kandidátky členové ve volbě změny neprovedli.  Na jejím druhém místě tak má být náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký a na třetím náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. Účast činila 40,48 procenta. 

Podle serveru lidovky.cz Ludvík už nebude obhajovat pozici šéfa pražské ČSSD. V reakci sobotní prohru řekl, že v této chvíli v politice v podstatě končí.

Ludvík přitom už neuspěl na nedávném stranickém sjezdu, kde jím prosazovaná jeho náměstkyně a dosavadní místopředsedkyně strany Lenka Teska Arnoštová rezignovala na volbu do vedení a místopředsedou ČSSD se stal právě Dolínek.

Dolínek uvedl, že letošek je zlomový nejen pro zemi, ale i pro něho osobně. „Členové strany mě v březnu zvolili místopředsedou a nyní lídrem kandidátky v Praze. Moc si toho vážím a chci říct, že budu dělat všechno pro vítězství sociální demokracie v těchto klíčových volbách,“ uvedl v tiskové zprávě.

35letý Petr Dolínek je od roku 2014 náměstkem pražské primátorky, v pražském zastupitelstvu zasedá od roku 2010, byl také radním města. Vystudoval filozofickou fakultu na Univerzitě Karlově v Praze. Pracoval například v marketingu společnosti Thomson Multimedia Czech Republic, byl šéfredaktorem Pražských listů. Do ČSSD vstoupil v roce 1999, byl předsedou Mladých sociálních demokratů. Letos v březnu se stal místopředsedou ČSSD.

Petr Dolínek - Foto: internetové stránky Petra Dolínka (petrdolinek.cz)

ANO povede Stropnický, TOP 09 Schwarzenberg

Pražským lídrem hnutí ANO je ministr obrany Martin Stropnický, kandidátku KSČM povede v metropoli poslankyně Marta Semelová. Na prvním místě listiny TOP 09 v Praze bude čestný předseda strany Karel Schwarzenberg. Občanští demokraté postavili do čela kandidátky poslankyni Janu Černochovou a koalice KDU-ČSL a Starostů a nezávislých místopředsedu Sněmovny Petra Gazdíka (STAN).

Před čtyřmi lety byl na prvním místě pražské kandidátní listiny ČSSD odborový předák, nestraník Jaroslav Zavadil. Sociální demokraté tehdy dostali v hlavním městě zhruba 14 procent hlasů. Skončili na třetím místě za TOP 09 s 23 procenty a ANO s 16,5 procenta hlasů. ODS získala před čtyřmi lety v metropoli 12 procent a KSČM 8,5 procenta hlasů. Pražskou kandidátku ČSSD reprezentují v současné Sněmovně čtyři zástupci.

10. června 2017