Dvojí metr bojovníků s korupcí. Ohledně Babiše mlčí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Neziskové organizace, které mají ve svém popisu práce boj s korupcí a prosazování transparentnější politiky, se k poslednímu politickému dění příliš nevyjadřují. Přestože kauzy ministra financí Andreje Babiše (ANO) hýbou médii i společností a vyvolaly hlubokou vládní krizi, organizace jako Transparency International (TI) a Rekonstrukce státu, jim věnují mnohem menší pozornost než jiným případům.
Transparency International sice považuje dění okolo vicepremiéra Babiše za závažné, ale oficiální stanovisko k tomuto případu nechystá. „Ty nahrávky jsou samozřejmě skandální ale zase ne úplně překvapivé, je podle mě zřejmé, že se Andrej Babiš snaží ovlivňovat obsah svých médií a je to obrovský problém pro MF Dnes. Nedá se příliš věřit tomu, jak se to vedení Mafry snaží shodit na jednoho redaktora, který se prý utrhl bez jejich vědomí,“ řekl pro Echo24 v sobotu David Ondráčka, ředitel české pobočky Transparency International.
Problémem podle něj není jen Andrej Babiš, ale vstup miliardářů na mediální scénu všeobecně. „Ale obecně problém je vstup všech oligarchů do médií, který snížil jejich vliv a zpochybnil jejich nezávislost,“ říká Ondráčka.
Přes veškeré výhrady ke kauzám Andreje Babiše, TI zatím nevydala žádné oficiální prohlášení a její mediální projevy k tomu byly velmi skoupé. „My k tomu máme glosy na našich sociálních sítích, na Facebooku a Twitteru. Já jsem se k tomu vyjádřil na svém Twitteru několikrát. Myslím, že v tuto chvíli je to adekvátní, není to tak, že bychom k tomu mlčeli. Nemyslím si, že je úplně naší rolí komentovat každý vývoj, co se za každý půlden posune,“ říká Ondráčka.
Twitterový a facebookový profil české TI však mnoho glos a komentářů k Babišovi neobsahuje. Od třicátého dubna má pět statusů týkajících se Andreje Babiše. Z toho tři jsou sdílené články a dvakrát sdílení statusů Andreje Babiše, ke kterým TI přidala sarkastický komentář. Žádná velká kritika či odsouzení. Podobné je to na twitterových účtech TI a Davida Ondráčky. Ondráčka navíc často dodává, že problémem jsou všeobecně oligarchové, ne pouze Babiš.
Dobrá práce @CT24zive, i puštění ostudných nahrávek. AB média zneužívá,nepřekvapivě. Vstup českých oligarchů do médií je ničí #bezvýznamnost https://t.co/9nO1ARSlz5
— David Ondráčka (@David_Ondracka) 5. května 2017
Snaze vedení MF to hodit na horlivého redaktora se věřit nedá. Nezávislost novinářů je dnes testována majetkovým vstupem oligarchů mimořádně https://t.co/DZpml2RPHR
— David Ondráčka (@David_Ondracka) 5. května 2017
Pokud to srovnáme s tím, jak TI informovala o zatčení šéfa FAČR Miroslava Pelty, tak obhajoba, že Transparency informuje o kauzách dostatečně, pokulhává. Od 3. května se objevilo osm příspěvků ohledně dění kolem Pelty, z toho jeden je obsáhlý komentář o tom, že TI vítá zásah policie a odsuzuje korupci ve sportu. TI tedy zvládla průběžně komentovat vývoj kolem fotbalové kauzy, ale ne kolem Andreje Babiše.
Podobné je to v případě informování o kauze Babišových dluhopisů. Jakékoliv oficiální vyjádření TI ohledně dluhopisů chybí. Ondráčka přiznává, že kauza dluhopisů je velký problém. „Evidentně se nestalo, že by Babiš vysvětlil nejenom dluhopisy, ale samozřejmě i původ majetku a další transakce uvnitř Agrofertu,“ řekl pro Echo24. Podle Ondráčky se TI vyjadřovala o dluhopisech dostatečně na sociálních sítích a on sám k tomu několikrát mluvil v médiích. Příliš aktivní ale nebyl. V poslední době se v souvislosti s dluhopisy objevil Ondráčka 27. ledna na DVTV a 12. dubna na Seznamu.
Neziskové organizace Rekonstrukce státu a Transparency International jsou často obviňovány, že ulehčily Babišovi cestu k moci. Do velké míry přebraly jeho rétoriku ohledně zkorumpované země a pomohly vyvolat protikorupční hysterii, která Babiše vynesla k moci. Rekonstrukce státu má dodnes Andreje Babiše jako svého podporovatele a hodnotí jeho činnost kladně.
Davis Ondráčka byl již dříve kritizován za přílišnou blízkost k Andreji Babišovi. Po volbách v roce 2013 to dokonce v jednu chvíli vypadalo, že se stane ministrem vnitra v nové vládě. Ondráčkovi se sice návrh ze strany Babišova hnutí ANO líbil, z jeho realizace však nakonec sešlo a post obsadil Milan Chovanec z ČSSD.