Zvýšení odvodů pro OSVČ?

‚Útočí na poctivé OSVČ. Štěch musí z čela Senátu,‘ žádají živnostníci

Zvýšení odvodů pro OSVČ?
‚Útočí na poctivé OSVČ. Štěch musí z čela Senátu,‘ žádají živnostníci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Odvolání předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) požaduje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Asociaci vadí Štěchův čtvrteční výrok, že by se měly zvýšit odvody pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a že mnoho z nich jsou „pseudopodnikatelé“. Senátor Štěch to řekl ve čtvrtek na sjezdu odborového svazu Kovo.

Milan Štěch na sjezdu porovnával výši odvodů na sociálním a zdravotním pojištění u živnostníků a běžných zaměstnanců. „Mezi skutečnými živnostníky a skutečnými podnikateli je mnoho pseudo-, kteří tam jsou jenom proto, že mají trvale lepší odvodové podmínky. Platí pouze jednu třetinu pojištění zdravotního a sociálního a to je enormně velká výhoda oproti zaměstnancům,“ podotkl Štěch v projevu. Zároveň navrhl, aby se odvody pro OSVČ zvýšily na úroveň nyní platnou pro zaměstnance.

Živnostenská asociace se proti tvrzením Štěcha ohradila. Uznává, že živnostníci platí na odvodech méně, v případě sociálního pojištění o 53 % méně a na zdravotním pojištění o 41 % méně. Asociace však upozorňuje, že malí podnikatelé nemají nárok na ošetřovné, placenou dovolenou, nemocenské pojištění dostávají teprve po 14 dnech nemoci a za způsobné škody ručí celým svým majetkem.

„Zdvojnásobit desetině populace České republiky odvody jenom proto, že se někdo domnívá, že mezi nimi jsou i tací, kteří podnikáním skrývají běžný pracovní poměr, je neuvěřitelný návrh. Nejde jen o to, že polovina ze všech živnostníků má živnost vázanou, řemeslnou nebo koncesovanou, tedy tím rozhodně nic neskrývají, ale dalších půl milionu OSVČ jsou především drobní obchodníci, majitelé malých koloniálů nebo například ženy, které si vytvořily živnost s ohledem na zvládnutí pracovních i rodinných povinností. Tento návrh je tak přímým útokem proti většině poctivých živnostníků,“ uvádí předseda asociace Karel Havlíček.

Havlíček se v nejbližších dnech hodlá sejít ze zástupci všech politických stran v Senátu a navrhne, aby se jednalo o odvolání sociálnědemokratického senátora Štěcha z funkce šéfa horní komory parlamentu.

Předseda Senátu Milan Štěch - FOTO: Wikimedia Commons/Martin Vlček

Chovanec: Štěchův nápad není realistický

Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec nepovažuje Štěchův nápad za realistický. Chovanec dnes na twitteru uvedl, že jsou jiná důležitá témata. „Nápady kolegy Štěcha k OSVČ nepovažuji za realistické. Jsou jiná důležitá témata: mimo jiné výše mezd, ochrana spotřebitelů a podpora mladých rodin,“ napsal na twitteru Chovanec, který se ve čtvrtek po odchodu premiéra Bohuslava Sobotky z funkce předsedy ČSSD ujal vedení strany.

Proti výroku se dnes ohradila ODS. „Vypadá to, že ‚nová‘ ČSSD přichází se stále stejnými nápady. Zatímco nedávné plány Bohuslava Sobotky zvyšovaly daně kvalifikovaným zaměstnancům s nadprůměrným platem, nyní chtějí zvyšovat daně živnostníkům,“ uvedl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura v tiskové zprávě. Být živnostníkem je podle ČSSD špatné a tato činnost by se měla trestat, dodal.

Občanští demokraté by rozdíly mezi zaměstnanci a živnostníky chtěli dosáhnout snížením daní, které platí zaměstnanci, řekl Stanjura. „Před víkendovou programovou konferencí ČSSD by měli být všichni na pozoru a doufat, že spíše než program budou řešit svůj vnitřní stav,“ uvedl.

V České republice podniká podle analýzy AMSP ČR v současnosti 971 tisíc OSVČ. 58 % z nich provozuje živnost jako činnost hlavní, 42 % jako vedlejší.

, ošm

16. června 2017