Triumf kritiků masové migrace a islámu

Hořké vítězství Merkelové, CDU, CSU a SPD slabé jako nikdy dříve. Třetí AfD

Triumf kritiků masové migrace a islámu
Hořké vítězství Merkelové, CDU, CSU a SPD slabé jako nikdy dříve. Třetí AfD

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nedělní parlamentní volby v Německu vyhrála konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, která ale utrpěla ztráty, stejně jako její dosavadní koaliční partner, sociální demokracie (SPD) na druhé příčce. V novém Spolkovém sněmu bude třetí nejsilnější stranou protiimigrační a protiislámská Alternativa pro Německo (AfD). Dřívější odhady výsledků v pondělí potvrdila ústřední volební komise, která po sečtení hlasů ve všech obvodech zveřejnila předběžné výsledky voleb.

Křesťanskodemokratická unie (CDU) získala 26,8 procenta hlasů a bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) 6,2 procenta. Dohromady tak mají sesterské konzervativní strany 33 procent hlasů a stanou se opět nejsilnější frakcí v německém parlamentu. Unie stran CDU/CSU pod vedením Angely Merkelové zvítězila ve volbách již počtvrté v řadě.

SPD dostala 20,5 procenta, což pro ni představuje nejhorší výsledek v poválečných dějinách. AfD s 12,6 procenty se stala třetí nejsilnější silou v novém Spolkovém sněmu.

Po čtyřleté přestávce se do sněmu vrátí svobodní demokraté (FDP) se ziskem 10,7 procenta hlasů, následovaní Levicí (9,2 procenta) a Zelenými s 8,9 procenty hlasů.

V parlamentu po nedělních volbách usedne nejvíce stran od roku 1953. Devatenáctý spolkový sněm bude také největší v historii. Kvůli zvláštnostem německého volebního systému v něm neusedne původně zamýšlených 598 poslanců, ale 709. Toto číslo překonalo i nejvyšší odhady, které politologové vyslovovali před hlasováním.

CDU/CSU v parlamentu obsadí 246 křesel, tedy o 65 méně než v uplynulém volebním období. Sociální demokraté přišli o 40 křesel a do parlamentu vyšlou jen 153 poslanců. Naopak dosavadní opoziční strany si o několik poslanců polepší: Levice obsadí 69 a Zelení 67 křesel. AfD bude mít v novém parlamentu 94 a FDP 80 poslanců.

Očekává se, že vrcholní představitelé politických stran se v pondělí budou v Berlíně a Mnichově radit o výsledcích voleb. Po výrazných ztrátách, které zaznamenaly strany dosavadní vládní koalice, se jako o možné příští koalici hovoří o spojení CDU/CSU, FDP a Zelených. Takzvaná jamajská koalice, jak se spojení konzervativců, liberálů a ekologické strany označuje kvůli jejich barvám připomínajícím v trojkombinaci černo-žluto-zelenou jamajskou vlajku, na spolkové úrovni ještě nikdy nevznikla. Sociální demokracie oznámila, že chce odejít do opozice.

staronoví vládcové Německa - Foto: repro ARD

Průzkum: CDU/CSU uškodila zřejmě i uprchlická politika  

S Konzervativní unii CDU/CSU podle průzkumu pro veřejnoprávní televizi ARD voliči zřejmě v nedělních parlamentních volbách potrestali mimo jiné za to, že podle nich zanedbala obavy Němců spojené s migrací nebo za to, že se za její vlády dále rozevřely nůžky mezi bohatými a chudými. Více než polovině voličů vadí také to, že je kancléřka Angela Merkelová (CDU) už příliš dlouho ve funkci.

S názorem, že se za vlády CDU/CSU zvětšily rozdíly mezi bohatými a chudými, souhlasilo 69 procent voličů. Pětapadesát procent dotázaných vyjádřilo přesvědčení, že CDU v uprchlické politice zanedbala starosti lidí. Názor, že 12 let Merkelové ve funkci je dost, má 51 procent Němců. Osmačtyřiceti procentům voličů vadilo to, že nevědí přesně, jaké je politické přesvědčení Merkelové.

Za výrazným poklesem CDU/CSU, která ve volbách získala necelých 33 procent hlasů, jsou podle všeho i spory obou sesterských stran. O tom, že k sobě už nepasují tak dobře jako dříve, je přesvědčeno 67 procent Němců. Dalších 62 procent všech voličů i voličů CDU/CSU má za to, že konzervativní unii svým chováním vůči kancléřce poškodil šéf CSU a bavorský premiér Horst Seehofer. Ten ji dlouhé měsíce tvrdě kritizoval za uprchlickou politiku.

radost ve vedení AfD - Foto: AfD

Česká politická kotlina k německým volbám 

Čeští politici včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ocenili, že německé volby vyhrála konzervativní CDU/CSU pod vedením Angely Merkelové. Pro mnohé je ale varovným signálem propad velkých stran a to, že se na třetí místo za sociální demokraty (SPD) dostala protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která je podle šéfa ANO Andreje Babiše faktickým vítězem voleb.

Podle Sobotky dosáhla dosavadní kancléřka Merkelová ve volbách jasného vítězství. „Věřím, že brzy sestaví stabilní vládu. Bude to důležité pro Evropu i česko-německé vztahy,“ uvedl premiér na twitteru. „Pokud se někdo raduje z volebních zisků AfD, nevidí si na špičku nosu. Dnes štvou proti uprchlíkům a EU, zítra budou terčem Češi a Poláci,“ dodal.

Pro ministra zahraničí a volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka je čtvrté volební vítězství Merkelové v řadě důkazem, že v Německu vládne spokojenost. Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) ocenil, že volby v Německu vyhrály proevropské strany. Je ale zklamán tím, že se na třetí místo dostala AfD.

„Vítězem voleb je vlastně AfD, která výrazně posílila na tématu uprchlíků a bezpečnosti,“ uvedl Babiš v textové zprávě pro ČTK. Poukázal na oslabení konzervativců i na zřejmě nejhorší výsledek SPD. „U socialistů se ukazuje, že svou politikou neničí jen svou stranu, ale i Evropu,“ uvedl. Podle Sobotky německá SPD ve velké koalici „prosadila svůj sociální a proevropský program, ale body za to opakovaně sklidila CDU“. Pro odchod SPD do opozice má pochopení.

Také předseda ODS Petr Fiala poukázal na to, že obě dosavadní vládní strany ztratily a „část německých voličů se rozhodla protestovat především proti migrační politice“. Přesto má Německo šanci na demokratickou vládu v čele s konzervativní CDU/CSU, která bude mít příležitost napravit chyby, uvedl. Úspěch AfD je podle místopředsedy ODS Martina Kupky jasným signálem kritiky dosavadní politiky Merkelové. Zřejmě historicky nejhorší výsledek SPD je pak známkou toho, že její politika ani Němce už tolik neoslovuje, řekl Kupka.

Na ztrátu CDU/CSU i SPD a úspěch „pravicových populistů“ poukázal také předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle něj to není dobrá zpráva ani pro Německo, ani pro Evropu. „Je jasné, že v německé společnosti je velké rozčarování“, komentoval výsledek.

Opětovné vítězství Merkelové těší předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska, Němci podle něj dali přednost demokracii a humanismu před populismem a nesnášenlivostí. Radost nemá z toho, že v Německu populismus posílil. „A není pro mne překvapením, že posílil – jak se ukazuje – i za vydatné pomoci ruské propagandy,“ řekl. Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek poznamenal, že Merkelovou ještě před rokem mnozí zatracovali a odepisovali.

Vítězství Merkelové se podle předsedy STAN Petra Gazdíka čekalo. Kvůli zisku AfD by Gazdík, jak uvedl na dotaz ČTK, nepodceňoval obavy lidí o bezpečnost v Evropě. Optimističtější je ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). „Stabilita a prosperita dostaly zelenou. Ted držím Angele palce k sestavení stabilní vlády,“ komentoval odhady na twitteru. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek popřál CDU/CSU trpělivost při vyjednávání.

Merkelová a Sobotka - Foto: spolková vláda

Bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD) poukázal na to, že po ohlášeném odchodu SPD do opozice bude mít v německém parlamentu většinu očekávaná nová koalice CDU s liberální FDP a Zelenými. To podle něho přinese tlak na reformy EU v oblasti regulace, energetiky a klimatu.

„Německo je další země, kde mladí nechali rozhodnout starší o vlastní budoucnosti. Byl bych rád, kdyby Česko tenhle trend porušilo,“ komentoval odhady výsledku německých voleb český prezidentský kandidát Michal Horáček.      

 

,