Na Česko zaútočili prozváněcí podvodníci
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Asociace poskytovatelů mobilních sítí (APMS) varuje před nevyžádanými hovory ze zahraničních čísel. Během pondělí a úterý se desetitisíce zákazníků všech domácích mobilních operátorů potýkaly s prozváněním z telefonních čísel z Alžírska, Pobřeží slonoviny, Afghánistánu a dalších zemí. Volajícím jde o to, aby jim prozváněný zavolal zpět, za což zaplatí nemalou částku za mezinárodní hovor. ČTK o tom za APMS informoval výkonný ředitel Jiří Grund.
„Čeští mobilní operátoři drtivou většinu těchto čísel už zablokovali, útok však stále probíhá. Asociace poskytovatelů mobilních sítí proto doporučuje při nevyžádaných hovorech ze zahraničních čísel nevolat zpět,“ uvedl Grund. Počet lidí, kteří zavolali zpět, se podle něj pohybuje ve stovkách.
Systém funguje tak, že zákazníci jsou účelově prozváněni. Volající nechá jejich telefon vyzvánět velice krátce a očekává, že zavolají zpět. Ve spěchu či zmatku člověk přehlédne, o jaké číslo jde, a následný odchozí mezinárodní hovor je mu naúčtován dle patřičné zóny.
„Jedná se o klasický takzvaný wangiri scénář, který se naposledy odehrál minulý týden na Slovensku. Pokud tedy najdete v nepřijatých hovorech neznámé číslo, ujistěte se, že začíná českou mezinárodní předvolbou +420, a že tedy při volání zpět nebudete volat mezinárodně,“ upozornil Grund.
Podvodníci wangiri organizují skrze alternativní či IP operátory, jimž je ukraden číselný rozsah. Zákazník, který volá zpět například do Alžírska, hovor do těchto zemí nikdy neuskuteční, protože je přesměrován. Podvodník následně profituje z propojovacích poplatků. Dopátrat se původce je v těchto případech téměř nemožné.