koordinace zahraniční politiky

Sobotka a spol. jedou na Hrad probírat Zemanovu cestu do USA

koordinace zahraniční politiky
Sobotka a spol. jedou na Hrad probírat Zemanovu cestu do USA

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Nejvyšší ústavní činitelé se v úterý sejdou na Pražském hradě, aby probrali českou zahraniční politiku, mimo jiné i chystanou cestu prezidenta Miloše Zemana do Spojených států. Jde o pravidelné setkání, které se koná vždy jednou za čtvrt roku, řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. „Určitě se bude hovořit i o cestě prezidenta Zemana do USA,“ doplnila k programu jednání.

Na hradních setkáních ústavních činitelů se politici pokouší sjednocovat zahraničněpolitické postoje představitelů státu. Vedle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a Zemana jsou na schůzky, které svolává hlava státu, zváni také předseda Sněmovny Jan Hamáček, šéf Senátu Milan Štěch, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Zeman se chystá do Spojených států na konci dubna, doprovodí ho tam ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) a možná i další ministři. Prezident by se měl setkat s Donaldem Trumpem, který ho pozval na schůzku krátce po svém zvolení do čela USA. V tomto týdnu však vyplulo na povrch, že termín ani místo schůzky zatím není jasný.

Na minulých hradních setkáních čeští vrcholní politici diskutovali třeba o podpoře ekonomické diplomacie, českém předsednictví visegrádské skupině nebo o boji proti takzvanému Islámskému státu. Výrazným tématem byla také migrace.

Prezident by se měl setkat s Donaldem Trumpem, který ho pozval na schůzku krátce po svém zvolení do čela USA. V tomto týdnu však vyplulo na povrch, že termín ani místo schůzky zatím není jasný - donald trump, shutterstock

Naposled se ústavní činitelé sešli na Hradě nad zahraničněpolitickou agendou loni 1. listopadu. V médiích a mezi politiky se tehdy řešil hlavně postoj Česka k Číně, zejména v souvislosti s říjnovou návštěvou tibetského duchovního vůdce dalajlamy v Praze. Ústavní činitelé tehdy vydali prohlášení, ve kterém ujišťovali, že Česko uznává jednotnou Čínu včetně Tibetu. Proti prohlášení se zvedla silná kritika od opozičních, ale i koaličních politiků a dalších lidí z veřejného sektoru.

,