KILO MÁSLA ZA 187,5 KORUNY

Kostka másla za 50 korun. Meziročně zdražilo o 43 procent

KILO MÁSLA ZA 187,5 KORUNY
Kostka másla za 50 korun. Meziročně zdražilo o 43 procent

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Cena másla trhá historické rekordy a v současné době v průměru atakuje padesátikorunovou hranici za jedno běžné balení. Právě cena másla se pak nejvíce podepsala na dalším zvyšování cen potravin. Podle statistiků se v červnu cena za kilogram vyšplhala až na 187,5 koruny. Oproti loňskému roku tak vzrostla o více než 40 %. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad.

„Kilo másla v červnu stálo 187,5 korun. To je o 12 procent více než v květnu a dokonce o 43 procent víc než před rokem. Jde o rekordní hodnotu, která překonala dosavadní březnové maximum. Kostka másla tak průměrně stojí 47 korun,“ řekl ředitel odboru statistiky cen ČSÚ Jiří Mrázek.

Kromě másla významně zdražovaly i další mlékárenské výrobky. Cena jogurtů meziročně stoupla o 13,5 procenta, v případě sýrů dokonce o 15,9 procenta. Hlouběji do peněženek museli lidé sáhnout i při koupi vajec a cukru. Cena vajec stoupla o 23,6 procenta a cukr meziročně zdražil o 21,2 procenta.

Právě zdražení potravin, ke kterému v červnu došlo celkem o 5,4 procenta, potom ještě zvýšení ceny nájemného (o 2,6 procenta) a vodného (o 1,2 procenta), mělo v červnu největší vliv na meziroční nárůst inflace.

Cena másla trhá historické rekordy a v současné době v průměru atakuje padesátikorunovou hranici za jedno běžné balení - Ilustrační foto: Shutterstock

Nicméně meziroční růst inflace v červnu mírně zpomalil na 2,3 procenta z květnových 2,4 procenta. Rychlejšímu růstu naopak bránil pokles ceny mobilních telefonů o 14,1 procenta. Zlevnilo také teplo a teplá voda o 2,2 procenta a zemní plyn (o 0,8 procenta).

Meziměsíčně spotřebitelské ceny v červnu stagnovaly na květnové úrovni. Rostly hlavně ceny dovolených (meziměsíčně o 4,1 procenta), jogurtů (6,1 procenta) a mléka (2,8 procenta).

„Na snižování cenové hladiny působily ceny v oddíle doprava, kde již čtvrtý měsíc pokračoval pokles cen pohonných hmot, který v červnu činil 1,9 procenta,“ uvedl ČSÚ. Průměrná cena benzinu Natural 95 byla v červnu podle statistiků nejnižší od prosince 2016, cena motorové nafty od listopadu 2016. Inflaci v červnu krotil i pokles ceny zeleniny o 4,7 procenta.

, , bp

12. července 2017