SJEZD SOCIÁLNÍ DEMOKRACIE

Sobotka znovu v čele sociální demokracie. Ve vedení nově Dolínek a Birke

SJEZD SOCIÁLNÍ DEMOKRACIE
Sobotka znovu v čele sociální demokracie. Ve vedení nově Dolínek a Birke

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Delegáti ČSSD zvolili předsedou strany dosavadního šéfa Bohuslava Sobotku. Ve volbě byl jediným kandidátem. Pro jeho setrvání ve funkci hlasovalo 460 delegátů, 201 bylo proti, 26 odevzdaných hlasů bylo neplatných. Statutárním místopředsedou byl zvolen Milan Chovanec, který tak porazil Jeronýma Tejce. Řadovými místopředsedy ČSSD zůstávají ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová i předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Doplní je náměstek pražské primátorky Petr Dolínek a poslanec a náchodský starosta Jan Birke.

Větší drama než u samotného předsedy se očekávalo při volbě 1. místopředsedy, o kterého se popral současný druhý muž sociální demokracie, ministr vnitra Milan Chovanec a velký Sobotkův kritik Jeroným Tejc. Post statutárního místopředsedy nakonec obhájil Chovanec, získal 379 hlasů. Jeho vyzyvatel Jeroným Tejc obdržel o sto hlasů méně. „Já budu jako statutárního místopředsedu volit Milana Chovance. Chci vás poprosit, pokud podpoříte mě, dejte hlas i jemu,“ vyzval před volbou delegáty Sobotka.

Řadovými místopředsedy ČSSD zůstávají ministři Lubomír Zaorálek, Michaela Marksová i předseda Sněmovny Jan Hamáček. Delegáti sjezdu v Brně rozhodli, že je doplní náměstek pražské primátorky Petr Dolínek a poslanec a náchodský starosta Jan Birke, který je také volebním manažerem strany. Jde o sestavu, kterou doporučoval premiér a znovuzvolený předseda Sobotka. Pětici kandidátů vybrali delegáti na brněnském výstavišti už v prvním kole. Neuspěli tak poslanec Jeroným Tejc, který předtím neúspěšně kandidoval i na statutárního místopředsedu, další člen dolní komory Parlamentu Jaroslav Foldyna, ani pražský sociální demokrat Jaroslav Dvořák.

Sobotka ve svém projevu hovořil o tom, že hnutí ANO směřuje ke koalici s ODS, proto je podle něj úkol ČSSD takovou vládu nepřipustit, protože by na ní doplatila. „Andrej Babiš není sociální citlivý miliardář, je to člověk, který nemá rád demokracii. Je to člověk, který chce v naší zemi získat absolutní a nekontrolovatelnou moc a použije k tomu všechny prostředky,“ řekl Sobotka a sklidil potlesk. „Nemůžeme si dovolit, aby veškerá moc byla koncentrovaná v rukách jednoho člověka. To už jsme tady v Evropě zažili a nikdy to nedopadlo dobře. Nechci, aby naše země skončila v rukách jednoho člověka,“ dodal.

Sobotka ve svém projevu hovořil o tom, že hnutí ANO směřuje ke koalici s ODS, proto je podle něj úkol ČSSD takovou vládu nepřipustit, protože by na ní doplatila - Foto: Jan Zatorsky

Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se ohradil proti Sobotkovu tvrzení. Sdělil, že chce demokracii bez pokrytectví a bez korupce. Sobotku obvinil, že ho řídí lobbisté a že jim premiér jde na ruku. „Nechápu, že se mnou pan premiér tři roky sedí ve vládě, když tohle říká,“ reagoval na Sobotkova slova Babiš.

Do kritiky své strany se na brněnském sjezdu pustil jihočeský hejtman Jiří Zimola. Podle něj se ČSSD diví, že jí lidé nerozumí. Strana z toho neviní sebe, ale Andreje Babiše (ANO), kterého si přitom před třemi lety vzala do vlády, řekl.

Zimola promluvil k delegátům před vyhlášením vítěze volby prvního místopředsedy. „Osmnáct let hájím barvy ČSSD, ale nebudu mlčet. Naříkáme, fňukáme a stěžujeme si, že lidé utíkají od politiků a od politiky. Divíme se, že nám lidé nerozumí a nechválí nás za obecné dobro,“ uvedl Zimola.

Sobotka odsoudil populisty využívající obav ve společnosti

Sobotka v pátek představil stěžejní body programu pro sněmovní volby. Vyslovil se proti zvyšování spoluúčasti ve zdravotnictví, odsoudil populisty využívající obav ve společnosti a zdůraznil, že ČSSD chce změnit daňový systém. To avizoval již v minulých týdnech a kvůli tomu se na něj začala sypat kritika zevnitř strany právě od Tejce a Michala Haška.

„Čím větší je strach mezi lidmi, tím pro ně lépe, populisté se nemusí obtěžovat tím, že by nabízeli skutečné recepty, řešení,“ prohlásil Sobotka. Sociální demokracie musí srozumitelně reagovat programem a vlastním plánem, aby bylo Česko konkurenceschopné i za 20 let, dodal.

„Já už jsem něco zažil. Nejsem zas tak starý, ale bylo mi loni 45, takže už jsem ledacos zažil. Vím, že tahle strana je a byla vždy velmi tvrdá vůči všem svým premiérům. Žádný z nich to neměl jednoduché. Každý z nich sem na sjezd musel přijet a bojovat o své přežití. A tak to má v demokratické straně být,“ řekl Sobotka ve svém nominačním projevu. Jako staronový předseda strany by přitom chtěl dovést stranu k vítězství. „Volby chci vyhrát. Chci, abychom skončili první, a abychom sestavovali vládu. Pokud budu předseda, nepůjdeme do vlády za každou cenu. Půjdeme do vlády jenom pokud budeme schopní prosazovat náš program.

FOTO - Facebook/ČSSD

Vyjasnit by sociální demokraté mohli také postoj ke koalici s komunisty. Poprvé po 22 letech totiž vedení strany zpochybnilo tzv. bohumínské usnesení, které spolupráci s KSČM zapovídá. Sobotka označil dokument v rozhovoru pro Hospodářské noviny za překonaný a prakticky vyzval komunisty ke společné vládě. Toto spojení poté posvětil prezident Miloš Zeman, který řekl, že by vládu s komunisty klidně jmenoval.

FOTO - Jan Zatorsky