Bojovník za svobodu Vodička přiznal spolupráci s komunistickou policií
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička, kvůli němuž odešla z kdysi prestižní organizace řada osobností, nyní poprvé přiznal, že byl tajným spolupracovníkem komunistické Veřejné bezpečnosti. Kritika se na něj a na svaz přitom nevalí jen kvůli jeho komunistické minulosti a nedemorkatickým praktikám svazu, ale také kvůli hospodaření. Podívat se na něj chce už i ministr financí Andrej Babiš.
Informaci o tom, že byl nynější předseda svazu v osmdesátých letech agentem tehdejší Veřejné bezpečnost, přinesl jako první server Echo24.cz, když zveřejnil, že Vodička byl veden jako spolupracovník VB s krycím jménem „JOSEF“ oddělením hospodářské kriminality v Lounech. Svazek podle protokolu vznikl 29. srpna 1988. Druh spisu je označen písmenky AG, což znamená, že předseda svazu byl veden jako agent VB. Tito agenti pomáhali komunistické policii při odhalování kriminální činnosti, pronikali do prostředí podezřelých osob a plnili další operativní úkoly.
Vodička také ve svém životopisu zapíral, že vstoupil do v osmdesátých letech do normalizační KSČ. Nyní v rozhovoru pro iDnes.cz tuto skutečnost přiznal. „Začal jsem tehdy pracovat na státním statku v Podbořanech jako mechanizátor a toho nemohl dělat člověk, který nebyl ve straně. Předtím jsem začínal jako poručík v armádě, to mě v roce 1974 vyhodili, pak jsem tedy začínal v Podbořanech jako mistr dílen. A potřetí jsem začínat nechtěl,” řekl serveru Vodička s tím, že se staral o nemocného invalidního syna.
Vodička však zlehčuje svou spolupráci s Veřejnou bezpečností. Říká, že nebyl žádný agent, ale spolupracovník hospodářské kriminálky, který měl odhalovat „normální rozkrádačky”. „Já jsem se do ničeho v tomhle směru nezapletl, nikdy jsem o tom nehovořil, nikdo o mně nemůže říct, že bych něco takového provedl. Byl to boj proti kriminalitě a vznikajícím mafiím. Takže jestli já jsem něco provedl, to tedy nevím,” řekl nyní iDnesu.
Skutečnost, že podepsal tajný závazek zdůvodňuje tím, že za ním někdo chodil a tlačil na něj. „Když za vámi někdo dva roky chodí a pak vám řekne pouhé dvě tři věty a máte dvě děti, tak to uděláte. Já svoje svědomí v tomhle mám čisté,” tvrdí Vodička.
Na Vodičku se podívá i Babiš
Kritika se přitom na Vodičku začíná valit ze všech stran, naposledy kvůli hospodaření svazu. To totiž kritizovali někteří odcházející členové svazu. Například bývalý místopředseda svazu, válečný veterán Pavel Vranský kvůli špatnému hospodaření v březnu rezignoval na svoji funkci. Tvrdil, že Vodička plýtvá penězi, a jako příklad uváděl používání vozu Škoda Superb s řidičem i pro soukromé účely. Svaz je přitom z velké části financovaný ze státních peněz, loni tak získal dotace přesahující 9 milionů korun.
Nyní hrozí, že by o státní podporu mohl přijít. V sobotu přišel Český rozhlas s informací, že na hospodaření svazu se chce podívat ministr financí Andrej Babiš. Ministerstvo financí totiž loni dalo svazu dokonce 8 milionů korun. „Kritika je obrovská, samozřejmě se mi to nelíbí, necháme to řádně prošetřit. Pokud se to potvrdí, samozřejmě budeme proti tomu,“ uvedl Babiš pro Rozhlas. Situaci ve svazu už v týdnu slíbil prověřit ministr obrany Martin Stropnický, jehož resort svazu loni přispěl 200 tisíci korun. Tomu vadí odchody mnoha významných osobností.
Svaz bojovníků za svobodu se prý kontroly nebojí. Většina peněz od daňových poplatníků se podle předsedy Jaroslava Vodičky využívá na provoz. „Každým rokem odevzdáváme uzávěrku. Nemám z toho obavy,“ prohlásil pro Rozhlas.
Svaz totiž čelí kritice také kvůli nedemokratickým praktikám a odchází z něj řada osobností. V polovině října provedl svaz čistku a vyloučil lidi, kteří jeho vedení kritizovali v médiích. Následovala vlna odchodů významných osobností, vystoupili například přeživší z Osvětimi Eva Lišková, historik Eduard Stehlík, vnučka lidické ženy Klára Kalibová, Jarmila Doležalová, která přežila vyvraždění Ležáků, nebo právě Vranský.