Úprava protikuřáckého zákona

Poslanci se snaží obejít zákaz kouření v restauracích

Úprava protikuřáckého zákona
Poslanci se snaží obejít zákaz kouření v restauracích

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Poslanci už podávají návrhy úprav takzvaného protikuřáckého zákona, který by přinesl zejména úplný zákaz kouření v restauracích, barech, kavárnách, vinárnách a dalších podobných zařízeních. Budou se opět, stejně jako v původní neschválené předloze, vesměs snažit tuto restrikci zmírnit. Zdravotnický výbor se bude normou a pozměňovacími návrhy, jichž se očekává znovu značné množství, zabývat ve středu.

Možnost zřizování kuřáren v restauracích chce znovu prosazovat Marek Benda z ODS. Mohly by zabírat až čtvrtinu plochy a byly by bez obsluhy. Při květnovém rozhodování o původní normě Sněmovna tuto úpravu podpořila, nakonec ale právě kvůli ní – zejména v souvislosti s postojem poslanců vládního hnutí ANO – zákon jako celek neschválila. Tentokrát už by sněmovní většina podle zpravodaje Jaroslava Krákory (ČSSD) kuřárny podpořit neměla.

Desítky úprav avizoval poslanec Václav Snopek (KSČM). I jeho návrhy by měly směřovat ke zmírnění, případně dokonce vypuštění zákazu kouření v restauracích. Mezi jeho požadavky by mohl být návrh, jenž by v podstatě zachoval současný stav, kdy si provozovatel určí, zda je zařízení kuřácké nebo nekuřácké. V květnu s nimi neuspěl.

„Nic nového mi hlášeno nebylo. Jsou to všechno totožné nebo obdobné pozměňovací návrhy,“ řekl ČTK Krákora. Ve hře by mohl být i návrh na zpřísnění zákona formou zákazu kouření ve vozidlech, pokud v nich jsou i děti. Kritici poukazují na to, že tato restrikce by nebyla takřka vymahatelná.

Zpřísnění se možná dočká pasáž, podle které by se při sportovních akcích mohlo vedle desetistupňového piva prodávat i víno. Krákora to pokládá za nelogické, když víno v porovnání i se silnějšími než výčepními pivy obsahuje více alkoholu. Pravděpodobně bude vznesen návrh, aby víno vypadlo.

Zákon předpokládá i další restrikce pro kuřáky. Například odebere možnost zřizovat kuřárny v kinech, divadlech, koncertních a výstavních síních a ve sportovních halách. V restauracích sice předloha umožní používat vodní dýmky i elektronické cigarety, pro e-cigarety mají ale jinak platit obdobné restrikce jako pro cigarety klasické.

Zákaz kouření klasických cigaret norma rozšíří i na nekryté části zastávek hromadné dopravy a na zoologické zahrady, kde budou moci být kuřácké koutky. Kuřárny nadále budou moci být v nákupních centrech a na letištích.

Předloha omezí i alkohol, například – na rozdíl od cigaret – se nebude smět vůbec prodávat prostřednictvím automatů. Restrikce ohledně alkoholu ale nebudou tak přísné, jak předpokládal původní návrh zákona. Na restauratéry i stánkaře ale dopadne nová povinnost nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než nejlacinější alkoholický nápoj o stejném objemu, byť by to byla kohoutková voda.

,