Ptačí chřipka řádí: veterináři nařídili vybít drůběž u ohniska nákazy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Veterináři rozhodli, že se vybije veškerá drůbež v okruhu tří kilometrů od ohnisek ptačí chřipky na jižní Moravě. Vedle drobných chovů půjde i o reprodukční chov kachen společnosti Sebol, kde je 6 000 ptáků. Zničit se v něm také bude muset 60 000 násadových vajec. O kolik kusů drůbeže celkem půjde, se zatím přesně neví. Utrácení začne v pátek, oznámil na briefingu ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád.
Ptačí chřipka se do Česka dostala zhruba po deseti letech, je i ve většině evropských států. V Česku jsou zatím potvrzena tři ohniska na jižní Moravě, v Ivančicích, Moravském Krumlově a v ivančické části Letkovice. Veterináři dostávají hlášení o úhynu ptáků i ze středních Čech, Zlínského, Jihočeského a Moravskoslezského kraje. Nyní prověřují, zda také nejde o ptačí chřipku. Například z Říčan u Prahy nahlásil chovatel úhyn svých pěti slepic z 15 chovaných. V ostatních případech jde o volně žijící ptáky.
Se zabíjením zvířat pomůžou i vojáci. Drůbež se bude utrácet v malých chovech injekčně, ve větších chovech pak za použití CO2 v malých i velkých kontejnerech.
Za vybitá zvířata dostanou chovatelé odškodnění od státu. Ministerstvo zemědělství má pro nákazovou situaci letos připraveno 31,3 milionu korun. Pokud bude třeba více peněz, požádá o navýšení svého rozpočtu, protože jde o povinné výdaje plynoucí z veterinárního zákona. Chovatelé musí zažádat o náhradu do šesti týdnů od utracení nebo porážky drůbeže. Okrasní a exotičtí ptáci, například papoušci, se utrácet nebudou, pokud chovatelé požádají o výjimku.
V různých evropských zemích zasáhla ptačí chřipka s různou intenzitou, podle odborníků tedy bylo jen otázkou času, kdy se objeví i v Česku. Ptačí chřipka se v EU v posledních měsících vyskytla mimo jiné na farmách v Británii, Německu, Rakousku, Nizozemsku, Francii, Polsku, Maďarsku nebo v Chorvatsku. Koncem loňského roku také výskyt této nemoci ohlásilo Slovensko, Bulharsko nebo Irsko.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.