Ptačí chřipka řádí: veterináři nařídili vybít drůběž u ohniska nákazy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Veterináři rozhodli, že se vybije veškerá drůbež v okruhu tří kilometrů od ohnisek ptačí chřipky na jižní Moravě. Vedle drobných chovů půjde i o reprodukční chov kachen společnosti Sebol, kde je 6 000 ptáků. Zničit se v něm také bude muset 60 000 násadových vajec. O kolik kusů drůbeže celkem půjde, se zatím přesně neví. Utrácení začne v pátek, oznámil na briefingu ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád.
Ptačí chřipka se do Česka dostala zhruba po deseti letech, je i ve většině evropských států. V Česku jsou zatím potvrzena tři ohniska na jižní Moravě, v Ivančicích, Moravském Krumlově a v ivančické části Letkovice. Veterináři dostávají hlášení o úhynu ptáků i ze středních Čech, Zlínského, Jihočeského a Moravskoslezského kraje. Nyní prověřují, zda také nejde o ptačí chřipku. Například z Říčan u Prahy nahlásil chovatel úhyn svých pěti slepic z 15 chovaných. V ostatních případech jde o volně žijící ptáky.
Se zabíjením zvířat pomůžou i vojáci. Drůbež se bude utrácet v malých chovech injekčně, ve větších chovech pak za použití CO2 v malých i velkých kontejnerech.
Za vybitá zvířata dostanou chovatelé odškodnění od státu. Ministerstvo zemědělství má pro nákazovou situaci letos připraveno 31,3 milionu korun. Pokud bude třeba více peněz, požádá o navýšení svého rozpočtu, protože jde o povinné výdaje plynoucí z veterinárního zákona. Chovatelé musí zažádat o náhradu do šesti týdnů od utracení nebo porážky drůbeže. Okrasní a exotičtí ptáci, například papoušci, se utrácet nebudou, pokud chovatelé požádají o výjimku.
V různých evropských zemích zasáhla ptačí chřipka s různou intenzitou, podle odborníků tedy bylo jen otázkou času, kdy se objeví i v Česku. Ptačí chřipka se v EU v posledních měsících vyskytla mimo jiné na farmách v Británii, Německu, Rakousku, Nizozemsku, Francii, Polsku, Maďarsku nebo v Chorvatsku. Koncem loňského roku také výskyt této nemoci ohlásilo Slovensko, Bulharsko nebo Irsko.