Stavební řízení

Souboj o zákon. Stavební novelu připravuje ODS, TOP 09 i ANO

Stavební řízení
Souboj o zákon. Stavební novelu připravuje ODS, TOP 09 i ANO

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Strany reagují na nekonečně zdlouhavé stavební řízení, které se v průměru táhne až 246 dní. V prestižním žebříčku světové banky Doing Businnes se Česká republika umístila na neslavném 156. místě ze 190 států. Napravit a zrychlit stavební řízení se tak pokouší jak TOP 09 a ODS, tak vládní hnutí ANO, které si změnu stavebního zákona určilo jako svou prioritu.

Česko v současné době zaujímá místo ve čtyřicítce nejhorších zemí, kde je nejsložitější stavební řízení. Celkem 246 dní zabere získání všech potřebných razítek z různých úřadů a stavebníci musí žádat povolení a různá stanoviska podle pětaosmdesáti zákonů. Skutečná doba je však mnohem delší. Na alarmující situaci tak reagují zákonodárci, kteří se snaží o znatelné urychlení celého procesu. Jako svou priroitu označil přípravu zákona Andrej Babiš, který novelu svěřil do rukou ministryně pro místní rozvoj Kláře Dostálové.

Dostálová už však stojí za jednou novelou stavebního zákona, který měl původně tragickou dobu stavebního řízení zmírnit. Změna přinesla řadu nových nástrojů, umožňuje například sloučit územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí. Ve výsledku však nastal pravý opak a stavební řízení se podle odborníků ještě protáhlo. Nyní zákon míří do mezirezortního připomínkového řízení. V praxi by mohl fungovat až v roce 2023.

„Za rekordně krátkou dobu necelých šesti měsíců má ministerstvo i díky spolupráci s Hospodářskou komorou připraven věcný záměr nového zákona. Ostatní ministry chceme požádat, aby do připomínek skutečně dávali jen zásadní a věcné připomínky, aby celé projednávání mohlo dál běžet bez zbytečných zdržení,“ uvedla v rozhovoru pro Právo Klára Dostálová.

S nápadem, jak urychlit stavební řízení, proto přišla pravicová ODS, která navrhuje například fikci souhlasu. „My jsme z tohoto důvodu připravili novelu správního řádu, která se snaží aspoň některé tyto nedostatky napravit. Námi zaváděná novela zavádí pro všechna závazná stanoviska takzvanou fikci souhlasu. To znamená, že stát bude mít přesně určenou lhůtu třiceti dnů pro vydání závazného stanoviska. A pokud tuto lhůtu nesplní, tak to řízení pokračuje, jako by stát vydal souhlasné stanovisko,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

„Ministerstvo pro místní rozvoj zároveň připravuje ustanovení fikce souhlasu do chystané novely zákona 416 o urychlení výstavby dopravní infrastruktury. Byl to náš návrh, ale to, že nám vláda občas sebere dobrý nápad, nám nevadí. Nicméně to, co přinášíme my, je lepší obecné ustanovení, které je dotažené do detailu. Přesně definuje to, jakým způsobem se řeší ten případ, kdy stát promešká lhůtu,“ doplnil Kupka. Rozdílem od návrhu ODS a ministerstva pro místní rozvoj je, že opoziční záměr by pomohl i drobnějším investorům například při stavbě rodinného domu nebo garáže.

S podobným nápadem přišla opoziční TOP 09. „Dnes je stavební úřad povinen rozhodnout ve stavebním řízení ve lhůtě 60 dnů, ve složitých případech ve lhůtě maximálně 90 dnů. Stavební úřady však tyto lhůty nedodržují. Stanovení fikce souhlasu znamená, že pokud se stavební úřad v zákonné lhůtě nevyjádří, pak se má za to, že souhlasí a územní rozhodnutí nebo stavební povolení vydal,“ řekla při představení zákona Markéta Pekarová Adamová.

TOP 09 také navrhuje, aby souhlasy od různých orgánů zajišťoval sám stavební úřad, a ne občan. „Stavebník přinese záměr na jedno místo a pak si vše vyřídí státní správa. Tato novela přinese stavebníkovi snížení administrativy a zrychlí proces získávání souhlasů dotčených orgánů,“ dodala Markéta Pekarová Adamová.

2. února 2019